תביעה נגד חברת פורקס – מתי לתבוע ואיך עושים את זה?

יול 14, 2013 מאת

תביעה נגד חברת פורקס – מתי לתבוע ואיך עושים את זה?

חברות הפורקס השונות פועלות בשוק הפיננסי הגדול וכנראה התנודתי ביותר בעולם, לרוב שומעים על פעילותן בהקשר לרווחים המהירים והגדולים שניתן להשיג באמצעות מסחר במט"ח (פורקס בעגה המקצועית) בשוק הבינלאומי.

חברות אלו מציעות מסחר בצמדי מטבעות זרים וכמו כן מוצרים פיננסיים נוספים כגון מדדים וחוזי CFD על סחורות ומניות שונות. אך מפעם לפעם ניתן לשמוע בחדשות ובשיח הפיננסי על תביעות נגד חברות פורקס – אשר רבות מהן הן חברות ישראליות או בעלות בעלים ישראלים למעשה.

בקרב התעשייה הענפה הזו, יש חברות הפועלות בשיטה בעייתית, בלשון המעטה, אשר בה החברה עצמה אינה מתכסה על עסקאות לקוחותיה ומרוויחה כאשר אלו מפסידים את כספי השקעתם.

מסיבה זו ומסיבות אחרות של לכאורה התנהלות לא תקנית, יש לקוחות וגורמים שונים המבקשים לנהל תביעה נגד חברת פורקס כלשהי או נגד קבוצת חברות. המקרה המפורסם ביותר בישראל, וזה אשר הוביל לגל תביעות נוספות, הוא של ד"ר דן הרוניאן אשר תבע את אחת מחברות הפורקס הגדולות על פעילות לא נאותה ועל הונאת הלקוחות.

בתביעה זו החברה הגיעה לפשרה עם התובע, לאחריה הוא פעל במסגרת תביעות נוספות אשר כולן על פניו נסגרו בפשרה כספית מחוץ לכותלי בית המשפט.

מתי לתבוע – מקרים בהם חברות הפורקס נתבעות

מסחר בשוק הפורקס טומן בחובו סיכון משמעותי להפסדים גדולים ומהירים, בעיקר בגלל המינוף הגבוה אך גם בגלל התנודתיות של השווקים והיקף המשתנים המשפיעים על מחירי המטבעות, המדדים, המניות והסחורות.

כך שלקוחות ומשקיעים רבים שוקלים לתבוע את חברת הפורקס שבאמצעותה הם סוחרים בשל ההפסדים הכבדים שנגרמו להם – כאשר יש לציין כי הלקוחות לא יכולים באופן עקרוני להפסיד יותר מהסכומים אותם הפקידו לחשבונם.

אך אלו לא המקרים הקלאסיים והנפוצים ביותר של תביעות נגד חברות פורקס, מקרים אלו כוללים לרוב כאמור טענות להתנהלות לא תקנית ולא חוקית של חברות הפורקס.

המקרים בהם יש עילה "איכותית" לתביעה של חברת פורקס הם כאלו בהם ללקוח יש בסיס מוצק להאמין כי חברת הפורקס שבאמצעותה הוא או גורם אחר סחר הרוויחה מהפסדים שלו או של לקוחותיה.

מודל הפעולה הבעייתי הזה פועל כך שחברת הפורקס לא מתכסה בשוק האמיתי על עסקאות מסחר של לקוחותיה – לא מבצעת עסקה מתאימה לזו שהלקוח ביצע בפלטפורמת המסחר אל מול גורם פיננסי חיצוני וגדול – וזאת מתוך אמונה או תקווה שהלקוח יפסיד (העסקה לא "תלך" בכיוון הרצוי עבור הלקוח).

בכך החברה פועלת כ"עושה שוק" וכאשר הלקוח מפסיד את העסקה, כל הכסף שהופקד על ידו בגין עסקה זו נותר כרווח בידי חברת הפורקס.

במקרים שהגיעו לכדי תביעות או אלו המצדיקים תביעות, מעבר לכך שחברת הפורקס מרוויחה מהפסדי לקוחותיה, היא גם מתגמלת את עובדיה עבור לקוחות מפסידים.

סיבות נוספות לתבוע חברות פורקס הן מתן ייעוץ השקעות שאינו איכותי ואו בניגוד להוראות החוק המחייבות רשיון ייעוץ.

כיצד לתבוע חברות פורקס?

למרות שמודל הפעולה הבעייתי של חלק מחברות הפורקס, כפי שתואר להלן, הוא בהחלט בעייתי ואף אינו חוקי לחלוטין, אלו תביעות מורכבות, שעשויות להיות ארוכות ובהחלט קשות להוכחה.

החברות חמושות בעורכי דין איכותיים ויקרים ופעמים רבות מתחבאות מאחורי חברות זרות הרשומות במקלטי מס. על מנת לתבוע חברת פורקס רצוי מאוד להיעזר בשירותי עורך דין שיש לו ניסיון בתביעות מסוג זה או בתחום הפיננסי-מסחרי באופן כללי.

בגלל עלויות המשפט ואורכו, בהחלט אפשר להגיע עם עורך הדין לסיכום ששכר הטרחה ישולם כשיעור מהפיצויים שיתקבלו.

הגשת התביעה יכולה להיעשות נגד החברה עצמה וגם כנגד בעליה או בעלי תפקידים בה, אך חשוב מאוד לברר היכן החברה רשומה ולהגיש את התביעה באופן היעיל ביותר מבחינה טכנית ולוגיסטית.

תביעות רבות (אם לא כולן!) מסתיימות בפשרות מחוץ לבית המשפט, פשרות בהם התובע מוותר על תביעתו תמורת סכום כספי מסוים וחותם על חיסיון קפדני מאוד לגבי פרטי הפשרה.

מאמרים קשורים

Tags

Share This