שימוש נכון במינוף

דצמ 19, 2011 מאת

שימוש נכון במינוף

בשוק הפורקס המינוף הוא אחד מהמפתחות לכך שניתן להרוויח סכומים גדולים תוך סיכון של סכום אמיתי קטן לעומת הפוזיציה בשוק. אך המינוף יכול לשמש גם כחרב פיפיות עבור המשקיע מכיוון שהוא יכול לגרום גם להפסד מהיר של הפוזיציה. שימוש נכון במינוף הוא מהותי להצלחה במסחר לצד מרכיבים נוספים כמו אסטרטגיית מסחר, נטרול הרגש, יחס סיכון לרווח נכון וכדומה.

המינוף בשוק המט"ח הבינלאומי הוא בשיעור גבוה מאוד של 100:1, 200:1 ברמה הבסיסית ואפילו עד 400:1 בברוקרים מסוימים ולסוחרים כבדים, בעזרת המינוף כל פיפס שמשתנה בשער צמד המטבעות בפוזיציה שווה יותר – בין אם הוא עולה ובין אם הוא יורד, ואת זה יש להבין.

במינוף של 200:1 למשל, על מנת לסחור בפוזיציה של 100,000$ הסוחר יצטרך בפועל להפקיד לחשבונו רק 500$. אך כפי שנסביר מיד לגבי שימוש נכון במינוף תראו שלא מומלץ לקפוץ מיד למים העמוקים ולפתוח באמת פוזיציה על 100,000$ (LOT 1).

מסחר התחלתי רגוע ובמינוף נמוך

סוחרים מתחילים רבים בשוק הפורקס נכנסים לפוזיציות מסחר מי בכל ההתלהבות ובלי להבין את המשמעות האמיתית של המינוף, הם נכנסים ברמות מינוף גבוהות מדי שבמקרים רבים מובילות אותם להפסדים מהירים וגדולים מהותית מהרמה הרצויה בשלבים ראשוניים אלו. שימוש נכון במינוף מצריך ריסון של הרגש והרצון "לעשות מכה" על השוק באמצעות מסחר עם סכום גבוה משמעותית ממה שהפקדתי. מומלץ מאוד להיכנס לפוזיציות מסחר תוך כדי סיכון של 5% בלבד מהמאזן בחשבון המסחר של סוחרים מתחילים ופחות מנוסים.

הכוונה היא להיכנס לעסקאות ספציפיות בסכומים נמוכים יותר של כסף אמיתי, ועקב כך גם הסכום עצמו בפוזיציה יקטן כמובן בהתאם לרמת המינוף של כל ברוקר – למשל סוחר עם חשבון שבו 5,000$ צריך להיכנס לפוזיציות עם לא מעבר ל-250$. בצורת פעולה זו גם אם הפוזיציה מפסידה ונמחקת, עדיין נשארים בחשבון די והותר כספים לביצוע פעולות נוספות ותישמר רמת נזילות בריאה. אי אפשר לצפות להרוויח כל הזמן ובטח לא מיד, יש חשיבות גדולה עבור הסוחר עצמו גם להפסדים וללמידה מהם – שימוש נכון במינוף יאפשר לשלוט בהפסדים הללו ולא לאבד את כל יתרת החשבון בגלל פוזיציה נמהרת אחת.

כמובן שהמשמעות של המלצה זו לגבי שימוש נכון במינוף נוגעת לסיכון כולל של 5% ממאזן החשבון ולא סיכון של 5% בכל פוזיציה, לא לפתוח 5 עסקאות בו זמנית על 250$ (על פי הדוגמא הקודמת) אלא לשמור שבכל פעם רק 5% יהיו בשוק בסיכון אמיתי.

הבנת ההשפעה של מינוף

בשוק המט"ח הבינלאומי, שערי המטבעות לרוב חווים תנודתיות של כ-1% בלבד במהלך יום מסחר, זו הסיבה המרכזית מדוע ברוקרים יכולים להציע רמות מינוף כה גבוהות לסוחרים – הרבה יותר גבוהות למשל מרמה של 2:1 בשוק הסחורות או 15:1 בשוק החוזים העתידיים. למעשה, ללא המינוף, עסקה של 100$ על צמד מטבעות מסוים הייתה יכולה להניב רווחים של סנטים בודדים או כמה דולרים במקרים הקיצוניים יותר. מבחינת שימוש נכון במינוף חשוב מאוד להבין את ההשפעה של המינוף על תנודתיות השער בפוזיציה.

עם מינוף, כל תזוזה של פיפס (0.0001) בשער צמד המטבעות הרלבנטי שווה יותר מאשר שוויה הבסיסי. לדוגמא, ברמת מינוף של 100:1 (100$ שווים 10,000$), פוזיציה של 10,000$ על EUR/USD תביא לכך שמאזן החשבון של הסוחר יגדל או יפחת ב-1$ (דולר אחד) על כל תנועה של פיפס. במקרה של מינוף כזה ופוזיציה של 100,000$ (LOT סטנדרטי 1), מאזן החשבון ישתנה ב-10$ בכל תנועה של פיפס. כך ששינויים בשער יכולים להיות רווחים מהירים אך גם הפסדים מהירים ולכן יש להבין מהו שימוש נכון במינוף וגם להשתמש בהוראות הגבלת הפסד (Stop Loss) ושאר כלי מסחר יעילים.

מאמרים קשורים

Tags

Share This