מהו פיפס?

יול 3, 2013 מאת

מהו פיפס?

אחד המונחים הבסיסיים והחשובים ביותר במסחר בשוק הפורקס הוא פיפס. באנגלית המונח הוא Pip ביחיד או Pips ברבים.

פשוט אי אפשר להבין את המשמעות של פוזיציית/עסקת פורקס בלי להבין את המשמעות של הפיפס, זה משפיע על הרווח מהעסקה, על פקודות הגבלת המסחר (סטופ לוס למשל) וכן הלאה.

המשמעות המילולית של פיפ אחד נשאבת מאנגלית, כאשר המונח PIP הוא קיצור של Percentage in Point – אחוז מהנקודה בתרגום מילולי. זהו מונח המשמש בתעשיית הפיננסים ובעיקר במסחר במט"ח. פיפ אחד מציין יחידת שינוי בשער החליפין של צמד מטבעות.

זו ההגדרה היבשה של פיפס בפורקס, בנוסף פיפ אחד מציין את השינוי הקטן ביותר שיכול להתרחש בשער חליפין כלשהו עבור צמד מטבעות.

למעט הין היפני, כל צמדי המטבעות המרכזיים והמובילים מתומחרים בציטוטים שלהם למחיר של 4 נקודות עשרוניות אחרי הנקודה – קרי, 1.0000 למשל – כך שהשינוי הקטן ביותר במחיר של תמחור כזה או 0.0001 וזהו בהגדרה כללית פיפ אחד.

עבור מרבית צמדי המטבעות, שינוי של פיפס אחד משמעותו שווה ערך ל-1/100 מאחוז אחד, או במילים אחרות נקודת בסיס אחת.

השינוי הקטן ביותר בצמד EUR/USD למשל יכול להיות 0.0001$, או נקודת בסיס אחת. התנועה הקטנה ביותר במחיר לא חייבת תמיד להתאים בדיוק לנקודת בסיס אחת, אך זה כן המצב במרבית צמדי המטבעות. פיפס אחד תמיד יהיה הספרה הימנית ביותר בציטוט צמד המטבעות בפורקס.

מבולבלים? דוגמא להמחשה

בהחלט מובן כי גם לאחר הבנת המשמעות הטכנית וההגדרה הכללית של פיפס במסחר פורקס אנשים רבים עשויים עדיין להיות מבולבלים מכל המינוחים הטכניים ושפת המסחר הזו.

לכן הכי פשוט להבין זאת באמצעות דוגמא:

סוחר מט"ח רוצה לברר את השער של הצמד USD/CAD (דולר ארה"ב / דולר קנדה), הסוחר רואה שהציטוט של הצמד הוא 1.1005, הסוחר רוצה לקנות 10,000 דולר קנדי – כך שלפי הציטוט להלן יהיה עליו לשלם 9,086.78 בדולר ארה"ב כפי שניתן לקבוע מהמשוואה 1/1.1005 X 10,000 = 9,086.78.

אם אותו סוחר רואה שהציטוט השתנה לערך של 1.1006, כך שהדולר ארה"ב עלה בערכו מול הקנדי בפיפס אחד – במצב זה יהיה על הסוחר לשלם רק 9,085.95 דולר ארה"ב עבור 10,000 דולר קנדי. בדוגמא הזו ההפרש הוא 86 סנט בלבד, זה אמנם לא נשמע הרבה בתחילה.

אך חשוב להבין את נושא המינוף כפי שיוסבר מיד.

חישוב ערך הפיפס

הערך המדויק של פיפס בפורקס תלוי במטבעות הנסחרים באותה פוזיציה ספציפית. הדולר והאירו נמדדים כמובן עם ארבע נקודות עשרוניות אחרי הנקודה, כך שמבקרה זה וגם של מטבעות רבים אחרים כל פיפ אכן שווה ל-1/100 של סנט אחד/אחוז אחד מערך מטבע שלם אחד.

אך במקרה של הין היפני למשל, אשר נמדד עם שתי נקודות עשרוניות אחרי הנקודה, ערכו של כל פיפ שווה ערך לסנט מלא אחד ולא ל1/100 של האחוז.

אך הסבר פשטני זה אין בו כדי לומר כי ערכו של כל פיפס תמיד יהיה שווה 1/100 סנט ברווח – לצורך החישוב של כמה כל פיפס שווה לסוחר ברווח או הפסד יש לבצע תהליך מורכב יותר.

נחזור לדוגמא שנתנו למעלה של סוחר המט"ח המבקש לרכוש 10,000 דולר קנדי מול דולר ארה"ב. בדוגמא הציטוט עלה בפיפ בודד אחד מ-1.1005 ל-1.1006, הפרש של 83 סנט. אך עם הפוזיציה הזו ממונפת ביחס של 1:50 אז הפיפס הבודד הזה שווה 41.50$. כאשר ציטוטי מטבעות יכולים לנוע בטווחים של עשרות פיפס ליום, הרווח הפוטנציאלי הוא של מאות דולרים ואפילו אלפי דולרים ליום תלוי בגודל הפוזיציות והמינוף.

בפוזיציית 10,000 יחידות (כולל מינוף) בצמד יורו/דולר, כל שינוי של פיפס במחיר יהיה בעל משמעות של 1$ ברווח או הפסד לסוחר. בפוזיציה של 100,000 כל פיפ בצמד זה יהיה שווה כבר 10$. כך שיש משמעות גדולה למונח ולהבנת הפרקטיקה שלו במסחר בפועל.

מאמרים קשורים

Tags

Share This