טעויות נפוצות במסחר בפורקס

אוג 21, 2011 מאת

טעויות נפוצות במסחר בפורקס

שוק הפורקס הוא שוק מרתק ובעל פוטנציאל לרווחים גדולים ומהירים, אך באותה מידה אפשר גם להפסיד במהירות. כמו כל שוק פיננסי יש מידע ופרטים רבים שיש להכיר ולהבין על מנת להפוך לסוחר מוצלח ואין מנוס מהפסדים וטעויות מדי פעם, דרך ההפסדים לומדים הרבה מאוד וכל סוחר מצליח עשה ועושה טעויות. שוק הפורקס הוא תנודתי מאוד והשינויים בו מהירים מאוד ובנוסף גורמי ההשפעה על השוק העצום הזה הם רבים ומגוונים מאוד – לכן חשוב להיכנס למסחר ולכל פוזיציה מוכנים ולהכיר את הטעויות הנפוצות שרבים כבר עשו בעבר ובכך לנסות להימנע מהפסדים כבדים כבר בתחילת הדרך.

מסחר במטבעות אקזוטיים ומסוכנים

במסגרת מסחר פורקס אפשר לסחור על צמדי מטבעות שמכילים כמעט את כל המטבעות שקיימים בעולם. באופן טבעי יש את המטבעות העיקריים והנפוצים ביותר (דולר ארה"ב, אירו, ליש"ט, פרנק שוויצרי, דולר קנדי ואוסטרלי) ויש מטבעות פחות מוכרים וכאלו שאף מוגדרים אקזוטיים ובעלי היקפי מסחר מצומצמים מאוד. למשקיע המתחיל מומלץ להיצמד למטבעות העיקריים ולא להתפתות לסחור מיד על מטבעות אקזוטיים שהם תנודתיים יותר ובעלי רמת סיכון גבוהה. אם המשקיע לא מכיר את גורמי ההשפעה על המטבע ואת כלכלת אותה מדינה רצוי לא להיכנס להרפתקה הזו.

מינוף יתר

המינוף הוא יתרון מרכזי ומשמעותי בשוק הפורקס, הוא מאפשר לסחור בהיקפים גדולים בהרבה לעומת הכסף שנמצא בסיכון הפועל ובכך להרוויח הרבה ומהר, אך באותה מהירות אפשר גם להפסיד. סוחרים חדשים מתלהבים מהמינוף הגבוה ובוחרים לעבוד עם מינוף גבוה או עם סכומים התחלתיים שמאפשרים פתיחת פוזיציות גדולות. ככל שהמינוף גדול יותר והפוזיציה גדולה יותר כך כל תזוזה של השוק משמעותה יותר או פחות כסף אמיתי. בפוזיציה של 100,000$ למשל כל פיפס (0.0001) שווה 10$.

פתיחת עסקאות ללא ידע והכנה

משקיע פורקס מתחיל יכול לחוש שמטבע מסוים הולך להתחזק או לאבד מערכו, אך תהיה זו טעות להיכנס לפוזיציה בלי ניתוח של מצב השוק והבנת התהליכים שמשפיעים על שערי החליפין. אמנם לא ניתן לחזות בוודאות את כיוון השוק אך כמו בכל תחום של מסחר פיננסי אסור לבצע פעולות ללא מידע. חשוב להיעזר בכלי הניתוח הקיימים, לבחון גרפים ונתונים שונים. מסחר פורקס מצריך אסטרטגיה ותכנית פעולה שיש לדבוק בה ולא כניסה סתמית לעסקאות.

מסחר עם רגשות וללא משמעת

סוחרים רבים נכנסים לפוזיציה על סמך נתונים אמיתיים ותכנית עבודה מסודרת, אך ברגע שהשוק הולך נגדם והפוזיציה נכנסת להפסד הרגשות מתחילות לבצע החלטות ובכך מבצעים שגיאות, יוצאים מפוזיציה לפני הזמן וכדומה. מסחר הוא עניין טכני שמצריך משמעת לדבוק בתכנית המקורית. מסחר על פי ניתוח טכני הוא בגדר חובה.

ניהול סיכונים מוטעה

על הסוחר לנהל את סיכוניו נכון ולכן ניהול סיכונים במסחר פורקס הוא חלק חשוב ומהותי מפעילותו. מסחר תוך שימוש ב-20% עירבונות על הכסף להשקעה הוא מסוכן ולא נכון, בצורה כזו אם מפסידים אז במהרה ייגמר לסוחר הכסף להמשיך. חשוב מאוד לשמור על שימוש בעירבונות של 5% בלבד בכל פוזיציה כך שגם אם מפסידים ניתן להמשיך. באותה מידה רצוי לא להגדיל את ההשקעה אם הפוזיציה מצליחה אלא לשמור על העסקה המקורית.

הוספת כסף לפוזיציה מפסידה

הנטייה להוסיף כסף לפוזיציה מפסידה כדי לממש יותר רווח כאשר השוק ישנה כיוון אינה נכונה. תנו לפוזיציה להפסיד ועברו הלאה לעסקה הבאה, זה חלק מהעניין ומהדרך להצלחה.

מסחר ללא הגבלות הפסדים

סוחרים רבים לא עובדים עם קביעת הוראת עצירת הפסדים (Stop Loss) וזו טעות קריטית, חשוב לקבוע סכום ריאלי אותו מוכנים להפסיד כי כך השוק מודיע לסוחר שהוא טועה וכך מצמצמים הפסדים לטווח הארוך.

מאמרים קשורים

Tags

Share This