מה זה פורקס טסטר?

מאי 7, 2013 מאת

מה זה פורקס טסטר?

לפני שנים לא רבות, היכולת להשתתף במסחר במט"ח (מטבע חוץ), הייתה שמורה למעטים בלבד. כדי לסחור במט"ח (או במילים אחרות, להשתתף בשוק הפורקס) היה צורך להיעזר בשירותיו של בנק, ברוקר פרטי, או חברת השקעות, על מנת להעביר את ההוראות המתאימות. אנשים רבים, בעולם וגם בישראל הצטרפו לעולם המרתק של המסחר במט"ח.

המטרה היא פשוטה – להרוויח כסף, בתור עבודה עיקרית, עבודה נוספת, או אפילו כאמצעי פרנסה בלבדי. אך לפני שהופכים את שוק המט"ח לדרך להרוויח כסף, חשוב להשקיע זמן ומחשבה בלימוד הנושא. מסחר פזיז עלול להביא להפסדים כספיים מיותרים. הדרך החדישה ביותר לתרגל ולשפר את היכולת האישית להרוויח ממסחר במט"ח נעשית על ידי שימוש בכלי תוכנה מתקדמים שהידוע שבהם הוא פורקס טסטר.

רבים כבר בפנים

כיום, היכולת להשתתף במסחר במט"ח פתוחה כמעט לכולם, וזאת בזכות כמה סיבות:

  1. מחשבים ביתיים וחיבור מהיר לאינטרנט – אין צורך ביותר מחיבור לאינטרנט ומחשב כדי להיות מסוגל להעביר הוראות מסחר במטבע חוץ, ללא עמלות מיותרות.
  2. ידע – מלבד אפשרות טכנית לסחור במט"ח, ניתן למצוא באינטרנט דבר חשוב לא פחות – ידע. באופן מפתיע, חברות רבות וסוחרים בעלי ניסיון מוכנים לשתף אחרים במידע רב ערך אודות מסחר במט"ח ואסטרטגיות מסחר שונות.
  3. תרגול – לצד רכישת ידע תיאורטי, באמצעות אינטרנט, ספרות מקצועית, קורסים, וכיוצא באלה, סוחרים מתחילים (וגם מתקדמים) שחושבים קדימה, עוברים לשלב התרגול. את התרגול ניתן לעשות בכמה דרכים, חלקן וותיקות וחלקן חדשות יותר. בין הדרכים החדשות, פורקס טסטר נחשב לכלי שהולך ומבסס את מעמדו.

פורקס טסטר וחשבון דמו

באבולוציה של התרגול של מסחר במט"ח בקרב הציבור הרחב היו כמה שלבים:

  1. תרגול תיאורטי – מסגרות שונות שמלמדות שיטות של השקעות פיננסיות, מציעות לסטודנטים תרגול של דף ועיפרון. מדובר בשיטה טובה להבנת היסודות, אך לא ניתן לצבור בצורה כזאת ידע מעשי אמיתי.
  2. תרגול באמצעות חשבון דמו – ככל שהמסחר בפורקס הלך והתרחב בקרב הציבור הרחב, הגיעו רבים למסקנה שמדובר בשוק מסוכן למתחילים. לכן, כפי שחלה החובה על נהגים צעירים לנהוג עם ליווי של נהג מלווה, גם סוחרי מט"ח מתחילים למדו להשיג ליווי דומה. הליווי נעשה על ידי מסחר באמצעות חשבון דמו. חשבון כזה מאפשר לסוחר לתרגל שיטות שונות של מסחר, בלי הסיכון שבהפסד ההשקעה. בחשבון כזה ההפסדים והרווחיים הם "על הנייר" בלבד.
  3. פורקס טסטר – בשל העובדה שהמסחר באמצעות חשבון דמו סובל מכמה חסרונות משמעותיים, נולדה דרך נוספת שמאפשרת לתרגל מסחר נבון ונכון יותר במט"ח. באופן לא מפתיע, מדובר בלימוד בעזרת תוכנות מחשב מתקדמות שפותחו על ידי מקצוענים. תוכנות אלה זכו לשם פורקס טסטר.

מדוע משתמשים בפורקס טסטר?

כאמור, השימוש בפורקס טסטר נועד לאפשר לימוד של מסחר במט"ח שאיננו תיאורטי. לכאורה, הדרך הקודמת שבה השתמשו סוחרים רבים (דהיינו חשבון הדמו) הייתה מספיקה, אך מסתבר שלא כך הם פני הדברים.

אחד החסרונות העיקריים של חשבון דמו טמון בעובדה שהמסחר בו מתנהל ללא כלי עזר מספיקים. פורקס טסטר מכיל כלי עזר כאלה, למשל בכך שהוא מאפשר שקלול של נתונים היסטוריים מפורטים. אחוז ניכר מבין מקצועני המט"ח בעולם עובדים לפי אסטרטגית מסחר שבה הם מאמינים.

מי שלא עובד לפי אסטרטגיה כזאת, לא מצליח להכות את השוק לאורך זמן. לכן, לאחר שסוחר מחליט שאסטרטגיה מסוימת נראית לו מתאימה, עליו לבחון אותה בעולם המציאות.

הבחינה של אותה אסטרטגיה, על נתונים היסטוריים אמיתיים, מאפשרת לבחון איך האסטרטגיה עובדת באמת, על ציר הזמן.

סיכונים וסיכויים

אי אפשר לעסוק במסחר במט"ח בלי להזכיר את העובדה שבמסחר כזה ניתן להגיע לשיעורי רווח יפים, הרבה יותר מאלה שבשוק המניות, למשל.

מצד שני, חשוב להזכיר שקיימת גם אפשרות להפסיד סכומי כסף ניכרים. זו בדיוק הסיבה שהתרגול בפורקס טסטר חשוב כל כך. כל שמתרגלים יותר, הסיכוי להרוויח עולה, והסיכוי להפסיד – יורד.

מאמרים קשורים

Tags

Share This