סוגי מטבעות וצמדים פופולאריים

אפר 23, 2013 מאת

סוגי מטבעות וצמדים פופולאריים

בעולם יש מטבעות מסוגים רבים, אבל לא כל המטבעות נחשבים לזהים בסחירותם. מטבע סחיר נחשב למטבע שמרכז סביבו נפח מסחר רב, וזאת באופן שוטף.

באופן טבעי, המטבעות המובילים הם המטבעות של המדינות שהמטבע שלהן חזק יותר ויציב יותר. למותר לציין שגם שוק המט"ח, כמו כל שוק אחר בעולם, יכול להיות לא רק תנודתי מאוד, אלא גם כפוף לשינויים גדולים.

אחד מהשינויים החשובים הללו הוא שינוי בסחירותו של מטבע כלשהו. תנאים משתנים יביאו לשינויים בסחירותם של המטבעות השונים.

מה משפיע על סחירותו של מטבע

נפח המסחר במטבע חוץ מכל סוג שהוא קשור בכמה תנאים מרכזיים וביניהם:

  • יבוא-יצוא – ארצות שמקיימות יחסי מסחר ענפים עם מדינות אחרות יוצרות בכך היצעים וביקושים למטבעות השונים. מדובר, כמובן, במטבע המקומי של אותה המדינה, וגם במטבע של המדינות שמקיימות איתה יחסי מסחר.
  • כלכלה חזקה – מדינות שהכלכלה שלהן חזקה נהנות גם מחוסן מקביל של המטבע שלהן. במקרים רבים, המטבע שלהן יהיה מבוקש מתוקף היותו "מטבע קשה", כלומר מטבע יציב וחזק. דוגמא מובהקת לכך ניתן למצוא במדינת ישראל, שבה במשך שנים רבות נחשב הדולר למטבע מבוקש שריכז מסחר ער למרות שאסור היה לסחור בו באופן חוקי.
  • אינדיקטורים כלכליים – בהקשר לכלכלה חזקה (או חלשה), סחירות של מטבעות חוץ שונים נעשית בהתאם לשינויים באינדיקטורים כלכליים מגוונים. תוצר מקומי, גובה הריבית, שיעור האבטלה, רמת צמחיה חזויה, כולם ישפיעו, בין היתר, גם על הביקוש הבינלאומי למטבע של כל מדינה.
  • גובה הרבית – מחקרים מצביעים על קשר הדוק בין גובה הריבית לבין הביקוש למטבע של מדינה מסוימת. כאשר הריבית במשק של מדינה כלשהי עולה, זאת אומרת שהכסף המקומי נעשה יקר יותר. בתוך כך גדל הביקוש לאותו מטבע מצד מדינות אחרות בעולם. מצב הפוך מתקיים כאשר יש ירידה באחוז הריבית.
  • סיכונים במרחב הגיאופוליטי – כלכלה שבירה, סכנת מלחמה, איומים חיצוניים או פנימיים, ישפיעו על שער המטבע של כל מדינה ומדינה.
  • סוחרים וספקולנטים – השפעה על סחירות המטבע של מדינה מסוימת נובע לא רק מיבואנים, יצואנים, משקיעים זרים, וכיוצא באלה. ישנם סוחרי מטבעות, אנשים ששואפים להרוויח מהתנודות במחיריהם של מטבעות שונים בעולם. נהירה של אותם סוחרים או ספקולנטים, אחר מטבע כלשהו, תיקשר עם שינוי בסחירות שלו.

מסחר בצמדים

כאשר מדברים על מסחר במט"ח (הידוע גם כפורקס), מתכוונים למעשה לרכישה של מטבע של מדינה מסוימת, חוזה, או אופציה לרכישתו, במונחי מטבע אחר.

לכן, כאשר מדובר במסחר של מט"ח, מדובר בצמדים של מטבעות. המטבע האחד הוא המטבע שאותו רוכשים, והמטבע השני הוא זה שבאמצעותו מבצעים את הרכישה. לפני שנציג את הצמדים המובילים, נציג את שמם של המטבעות המובילים ואת דרך הרישום של שמם.

USD – דולר ארצות הברית. מכונה לעיתים רבות גם בשם "דולר", בשל סחירותו הרבה, למרות שבשם זה מכונים גם מטבעות של מדינות אחרות.

EUR – אירו, המטבע של האיחוד האירופי המשותף.

GBP – ליש"ט, לירה שטרלינג, או פאונד, המטבע של בריטניה.

JPY – ין, המטבע היפני.

CHF – פרנק שוויצרי.

CAD – דולר קנדי.

AUD – דולר אוסטרלי.

ILS – שקל, המכונה גם שקל ישראלי.

צמדים מובילים

נהוג להכיר בצמדי מטבעות מפורסמים, אשר הסחירות ביניהם רבה במיוחד. בין הצמדים המובילים ניתן למצוא את כל המטבעות שצוינו למעלה, כגון דולר – אירו, דולר – ין יפני, דולר קנדי – פרנק שוויצרי, וכן הלאה.

ראוי לציין שהמטבע הישראלי מופיע ברשימה לא מפני שהוא מתקרב לסחירות של המטבע הבריטי או היפני, למשל, אלא פשוט מפני שהוא חשוב מאין כמוהו לסוחר המט"ח הישראלי.

מאמרים קשורים

Tags

Share This