ניהול תקציב מסחר

אוג 21, 2011 מאת

ניהול תקציב מסחר

מסחר בשוק הפורקס הוא מרתק, מהיר מאוד, מצריך ידע ואסטרטגיות ובהחלט יכול להיות מאוד תנודתי. אפשר בקלות להישאב אל תוך המסחר ולפתוח פוזיציה שנראית מבטיחה עם חלק גדול מהסכום הכללי שפנוי למסחר – פעולה שיכולה להתברר כנכונה ולהניב לסוחר רווחים גדולים ומהירים אך באותה מידה יכולה להיות החלטה מסוכנת ומוטעית שתעלה לסוחר באחוז גבוה מסך כל ההשקעה. לכן ניהול תקציב מסחר הוא גורם חשוב מאוד שאין להקל בו ראש על מנת לביות סוחר טוב, חכם ומצליח לאורך זמן.

הבנת צורת חישוב סכום העירבונות שדרושים לפוזיציה

חלק מהותי של ניהול תקציב מסחר בפורקס הוא להבין כיצד פלטפורמות מסחר והברוקרים מחשבים כמה כסף אמיתי צריך הסוחר להכניס לפוזיציה על מנת לפתוח אותה בסכום הרצוי. זהו הסכום האמיתי שנמצא בסיכון. חישוב סכום הכסף שיש להכניס לפוזיציה נקבע על פי רמת המינוף שמעניק הברוקר לסוחר, על פי שער מטבע הבסיס שבו סוחרים וכמובן שעל פי סכום הפוזיציה הכללי, כולל המינוף. במסחר פורקס היקף העירבונות שדרושים לפתיחת פוזיציה אינם גבוהים לעומת שווקים פיננסיים אחרים ומדובר על 1%-5% מהיקף העסקה כולה.

על מנת להבין את כמות הכסף שדרוש על מנת לשמור על פוזיציות פתוחות ניתן להביא את הדוגמא הפשוטה והכללית הבאה: סוחר קונה "מיני לוט" אחד של הצמד EUR/USD (10,000) בשער של 1.50 ועם מינוף של 1:100, הוא יצטרך לפחות 150$ בכסף אמיתי בחשבון שלו כעירבון על מנת לשמור על הפוזיציה פתוחה. אם השוק זז נגדו והשער זז בפיפס אחד, הוא יצטרך 151$ ואם השער זז נגדו ב-10 פיפס הוא יצטרך 160$. ואותו עיקרון תקף עם הפוזיציה היא על "לוט" שלם (100,000) של אותו צמד, באותו שער ועם אותו מינוף, במקרה זה העירבונות המינימאליים יהיו 1,500$, אם השער זז נגדו בפיפס אחד הסוחר יצטרך 1,510$ ואם הוא זז נגדו 10 פיפס הוא יצטרך 1,600$ כעירבון.

בפורקס אין שיחות להגדלת עירבונות ובחשבון שהפסיד את כל הכסף האמיתי שבו נסגרות אוטומטית ומיידית כל הפוזיציות הפתוחות ועל הסוחר להפקיד סכום נוסף על מנת לפתוח עסקאות חדשות. יש לזכור זאת כחלק בלתי נפרד של ניהול תקציב מסחר.

לא לסחור עם מעל 5% מסכום ההשקעה

על מנת להיות סוחר מצליח לאורך זמן חשוב לא להיכנס לפוזיציות מסחר עם אחוז גדול מדי מסך כל הסכום הפנוי למסחר, במסחר יומי הדבר החשוב ביותר הוא תמיד לשרוד על מנת להמשיך לסחור גם מחר. לכן חשוב מאוד לא לעבור 5% מסך כל הכסף האמיתי בחשבון בפוזיציה אחת.

מסחר פורקס מערב באופן בלתי נמנע גם הפסדים וזה חלק מהשוק ומלהיות סוחר בו, אם שומרים על סיכון של מקסימום 5% מהכסף בכל פוזיציה אפשר לבצע יותר עסקאות גם אם חלקן מפסידות.

מסחר נכון הוא כזה שמייצר רווחים קטנים יחסית לאורך זמן על פני "מכות" גדולות שיכולות גם להסתיים בהפסדים צרופים.

תמיד להשתמש בחוכמה בהגבלות מסחר

כל ברוקר ופלטפורמת מסחר מציעים כיום שימוש בפקודות הגבלות מסחר אוטומטיות, הכוונה היא לסטופ לוס (הגבלת עצירת הפסדים) וטייק פרופיט (הגבלת מימוש רווחים). ניהול תקציב מסחר מחייב שימוש בכלים אלו בחכמה על מנת להגביל את ההפסדים ולצאת מהשוק ברווח מספק.

היעזרו בחשבון דמו

ניהול תקציב מסחר נכון מצריך שימוש ראשוני בחשבון דמו למסחר ובחינת אסטרטגיות השקעה. חשוב להמשיך להיעזר בחשבון גם תוך כדי מסחר אמיתי על לבחון כיווני מסחר חדשים בלי סיכון.

מאמרים קשורים

Tags

Share This