ניהול סיכונים במסחר בפורקס

אוג 21, 2011 מאת

ניהול סיכונים במסחר בפורקס

מסחר פורקס הוא אמנם מרתק, מאתגר ומהנה מאוד אך הוא גם נחשב שוק עם רמת סיכון ותנודתיות גדולה. כמו בכל תחום פיננסי, ובייחוד בענייני מסחר, ניהול סיכונים הוא חלק בלתי נפרד מגיבוש אסטרטגיות ההשקעה והמסחר והשגת תשואות יפות על ההשקעה, ניהול סיכונים מהווה כלי נוסף על מנת להחליט האם להיכנס לפוזיציה, כמה כסף לסכן ומתי לצאת מהשוק.

סוחרים חדשים וגם ותיקים יכולים בקלות לבצע מסחר יתר בחשבונם או להיכנס יותר מדי לתוך פוזיציה מבטיחה, תהליך שלרוב כרוך בזניחת תכנית המסחר ומאפיינים של ניהול סיכונים במסחר בפורקס כפי שנקבעו לפני הכניסה לשוק. זהו מצב מסוכן ולא רצוי שכל סוחר כמעט חווה אותו אך חשוב לנסות לשמור על קור רוח ועל משמעת מסחר על מנת להצליח ולמזער את הטעויות וההפסדים.

לא לסכן סכומים שאתה לא יכול להרשות לעצמך להפסיד

כלל זה של ניהול סיכונים נכון לגבי כל תחום מסחר והשקעות פיננסיות. אפילו אם הסוחר בטוח שהעסקה היא מנצחת ושתניב לו רווחים גדולים אסור לסכן סכומים שאי אפשר להרשות להפסיד – סכומים שמיועדים לכלכלת המשפחה, לתשלום המשכנתא וכדומה. גם כשבטוחים בכיוון השוק הוא יכול במהירות לשנות כיוון וללכת נגדכם. מסיבה זו חשוב להקפיד על ניהול תקציב מסחר נכון וחכם.

להיכנס לפוזיציות תוך סיכון אחוז קטן מהחשבון

כלל ברזל של ניהול סיכונים במסחר בפורקס הוא היקף הכסף האמיתי שמסכנים על פוזיציות. באופן כללי על הסוחר לא להיכנס לפוזיציה תוך שהוא מסכן מעל 2% מסך כל הכסף בחשבונו, כאשר המקסימום שניתן לסכן על פוזיציה אחת הוא 5% במקרים מיוחדים. בצורה כזו גם אם מפסידים כמה פוזיציות אין סכנה של מחיקת החשבון והפסד כל הכסף.

דוגמא של ניהול סיכונים מבחינת כמות הכסף שמסכנים על כל פוזיציה יכולה להיות חשבון מסחר של 10,000$ – כאשר נכנסים לכל פוזיציה עם 2% מסך כל הכסף בחשבון אז צריך להפסיד 50 פוזיציות רצוף כדי להפסיד את כל החשבון (50 X 200) – וזה מצב כמעט בלתי אפשרי כי מתוך 50 עסקאות חלק ירוויחו וחלק יפסידו בוודאות כמעט מלאה.

סיכון מול רווח

כלל חשוב של ניהול סיכונים במסחר בפורקס, חשוב לשמור על יחס בריא של סיכון מול רווח. משמעותו של כלל זה בפשטות היא מה המרחק משער הכניסה לשוק למגבלת הסטופ לוס של הסוחר מול המרחק ליעד הרווח. אסור להיכנס לעסקאות עם יחס סיכון מול רווח של 1:1, למשל השקעה של 50$ כדי להרוויח 50$. היחס המינימאלי צריך להיות 1:2, סיכון של 50$ כדי להרוויח 100$ – ביחס כזה גם אם מפסידים חצי מהפוזיציות עדיין החשבון נשאר מאוזן. היחס מתאר מרחק כפול מיעד הרווח לנקודת הסטופ לוס שהיא הסכום אותו ניתן להפסיד.

יחס זה אינו מחייב תמיד ובכל מקרה חשוב לשמור גם על תכנית המסחר ולא חייבים לצמצם הגבלות או להרחיק יעדי רווח על מנת לעמוד בו. כן חשוב לא להיכנס לעסקאות עם יחס נמוך יותר ועם הזמן סוחרים מצליחים ילמדו לזהות פוזיציות מוצלחות ולהיכנס לשוק עם יחסי סיכון מול רווח גבוהים יותר שיניבו רווח גדול יותר.

הגדרת יעדי רווח ומימוש בזמן

על מנת להימנע מסיכונים מיותרים חשוב להגדיר מראש את יעד הרווח של הפוזיציה, כאשר מגיעים ליעד זה רצוי לממש את הרווח ולעבור לעסקה הבאה, השוק תנודתי ומהיר מאוד. מבחינת ניהול סיכונים אפשר לממש חצי מהפוזיציה כאשר מגיעים לרווח של חצי מהגבלת הסטופ לוס והזזת ההגבלה לשער הכניסה.

למידע נוסף בנושא: מסחר על פי ניתוח טכני

מאמרים קשורים

Tags

Share This