משכנתא צמודת מט"ח – משתלם?

נוב 28, 2013 מאת

משכנתא צמודת מט"ח – משתלם?

הפרמטרים הקובעים אטרקטיביות של משכנתא הם הקרן והריבית. במשכנתא צמודת מט"ח הקרן נשארת צמודה לשער החליפין ומתעדכנת פעם בחודש, בהתאם לשינוי בשער המטבע.

לעומת זאת, הריבית צמודה לריבית הלייבור המשתנה כל 3-6 חודשים, בהתאם לבנקים ממנו נוטלים את המשכנתא. ישנם ארבעה סוגים מקובלים של מסלולי משכנתא צמודת מט"ח – דולר, אירו, פרנק שוויצרי וין יפני.

שינוי המטבע משפיע גם על יתרת הקרן וגם על ההחזר החודשי. מסלולים צמודי מדד אינם יכולים להקטין את יתרת הקרן, אך המסלול הדולרי בהחלט עשוי להביא למצב כזה במידה והשער החליפין יורד.

משכנתא צמודת מט"ח לא מתאימה לכל אחד אך ניתן לקבוע רמת חשיפה נמוכה של עד 7%, וכך ליהנות מהיתרונות שלה.

לוח סילוקין במשכנתא צמודת מט"ח – יתרונות וחסרונות

לוח סילוקין שפיצר הוא זה בו משתמשים במשכנתא צמודת מט"ח. היתרונות המשמעותיים ביותר של המשכנתא הם היעדר עמלת פירעון מוקדם, ריבית קבועה ל-3-6 חודשים והיעדר הצמדה למדד המחירים לצרכן. החסרונות הם כאמור הצמדה של הקרן למט"ח ותנודתיות שער החליפין. ההמלצה העקרונית היא על נטילת משכנתא צמודת מט"ח עבור מי שמרוויח משכורת בדולרים, או בכל מטבע זר אחר. בצורה כזו ניתן ליהנות מהיתרונות של המשכנתא ללא רמת הסיכון המלווה ירידה או עלייה בערכו של מטבע חוץ.

אפשר לקחת חלק ממשכנתא צמודת מט"ח ולהוסיף אותה כמוצר בתמהיל המשכנתא הכללית. יש לבדוק את רמת החשיפה ותנאי המסלול הסצפיפיים, אך מדובר על אופציה מצוינת למי שרוצה להשיג משכנתא איכותית. יש צורך בלא מעט הכנות, השוואות והתייעצויות עם נציגי הבנקים לפני גיבוש הרכב המשכנתא, אולם בסופו של דבר מדובר על תהליך משתלם שעשוי לחסוך מאות שקלים בשנה.

פרמטרים לקביעת מידת הסיכון

השאלה האם משכנתא צמודת מט"ח היא סיכון או הלוואה משתלמת תלויה בהמון פרמטרים אותם לא ניתן לזהות מראש. אף אחד לא יודע מה תהיה התנודתיות בשער הדולר, האירו, הפרנק השוויצרי או הין היפני. אין ספק כי לא מדובר על משכנתא שרלוונטית עבור משפחות הנאבקות בעול ההחזר החודשי, אך לא מעט משקיעים הרוכשים נכסי נדל"ן לצורך השכרה ומכירה דווקא יכולים ליהנות ממנה.

כמו כל השקעה או התנהלות פיננסית אחרת, האטרקטיביות של הלוואה מסוימת תלויה בנסיבות ספציפיות. משכנתא צמודת מט"ח היא פיתרון נהדר למי שמרוויח משכורת במטבע חוץ, והיא עשויה להיות אסון פיננסי עבור מי שמעדיף תחושת ודאות וקביעות.

לא כדאי להתייחס אל משכנתא צמודת מט"ח במונחים בינאריים בלבד. יש להבין את המורכבות של המשכנתא, את האופן בו היא מחושבת ואת האופי של המסלול.

עצות לקראת נטילת משכנתא מכל סוג

מחשבון משכנתא אופטימאלי משקלל את כל האפשרויות. הוא כולל התייחסות אל משכנתא בריבית קבועה לא צמודה, ריבית קבועה צמודה למדד, הצמדה לשער הדולר או מט"ח אחר, הצמדה לריבית הפריים וריבית משתנה כל מספר שנים עם הצמדה למדד (קראו עוד על מחשבון משכנתא).

השקלול הוא תוצאה של ניסיון העבר ותמהיל המשכנתא אותו מבקש הלקוחות. יש לווים המעוניינים בהחזר גבוה של הקרן בתקופה הקצרה, לעומת פריסה שונה בתקופה הארוכה. משכנתא צמודת מט"ח יכולה להיות סיכון במידה ולא נוטלים אותה בתנאים הנכונים.

אפשר וצריך להימנע מעוגמת הנפש באמצעות התייעצות עם אנשי מקצוע, נציגי הבנקים וגורמים נוספים. רק כך ניתן להבין לעומק את המשמעות של משכנתא צמודת מט"ח, ולהחליט האם מדובר על סיכון או על הזדמנות לחסוך מאות אלפי שקלים בהוצאות החזר על משכנתא.

מאמרים קשורים

Tags

Share This