מדוע צריך מערכת לניהול תיקים?

אפר 18, 2013 מאת

מדוע צריך מערכת לניהול תיקים?

המונח מנהל תיקים בשוק ההון והמט"ח ניתן לאיש מקצוע אשר מנהל תיקי השקעות שונים למספר רב של לקוחות. מנהל תיקים בשוק ההון ובשוק הפורקס (שוק המט"ח העולמי), נדרשים כיום, יותר מתמיד, להפגין מקצועיות, בקיאות, מיומנות ומהירות.

ניהול מקביל

מנהלי תיקים נדרשים לבצע מדי יום מספר גדול מאוד של עסקאות, בהיקפים גבוהים מאוד מבחינה כספית. מרבית מנהלים התיקים נדרשים להשתמש במערכות מחשב מתוחכמות מכמה סוגים.

מערכת לניהול תיקים תאפשר למנהל התיקים לבצע בקלות עסקה בכל נייר ערך או מטבע שבו הם מעוניינים, עבור כל לקוחותיהם, בפועלות פשוטות ומהירות יותר.

ראוי לציין שהוראת רכישה או מכירה של נייר ערך או מטבע, עבור כל לקוח ולקוח, תתבצע בהתאם לפרופיל הסיכון שאותו לקוח מעוניין בו. ללא מערכת לניהול תיקים שתאפשר ניהול תיקים מקביל, למספר רב של לקוחות, בעלי העדפות וצרכים שונים, לא יוכל מנהל התיקים המודרני להצליח בעבודתו.

מוצרים פיננסיים מסוגים שונים

מערכות שונות שנועדו לניהול תיקים, צריכות לתמוך במוצרים פיננסיים מורכבים ומגוונים. מנהלי תיקים נדרשים לנהל תיקים שעשויים לכלול בתוכם ניירות ערך מסוגים שונים, מטבעות חוץ וסחורות.

  • מניות – תעודה שהמחזיק בה מקבל אחוז מסוים של בעלות בחברה ציבורית. המחזיק במניה זכאי לקבל מעת לעת תקבולים כגון מניות הטבה, דיבידנדים וכן הלאה.
  • אג"ח – איגרת חוב, תעודה אשר המחזיק בה מהווה נושה של החברה שהנפיקה אותה. כתמורה לרכישת איגרת החוב יקבל מחזיק האג"ח את הריבית הנקובה וכן את קרן ההשקעה. אגרות חוב נבדלות זו מזו ברמת הסיכון ובצורת התשלום שלהן. יש אג"ח שמשלמות ריבית פעם בשנה, אחרות פעמים בשנה וכן הלאה.
  • אופציות מעו"ף – זהו מכשיר פיננסי שמאפשר ביצוע אסטרטגיות מורכבות של מכירה או רכישה עתידית של מכשירים עתידיים ופיננסיים שונים. על פי רוב הסליקה תהיה כספית, אך לעיתים ניתן לקבל את נכס הבסיס עצמו. אופציות מעוף מפורסמות הן אופציות על מדד המעו"ף (תל אביב 25), אופציות על מטבעות חוץ שונים, ואופציות על מניות מובילות.
  • ניע"ז – ניירות ערך זרים. מנהלי תיקים נוהגים לגוון תיקי השקעות של לקוחותיהם גם בניירות ערך זרים, רבים מהם אמריקניים.
  • ניירות ערך להמרה – ניירות ערך שניתן, בהתקיים תנאים מסוימים, להמיר אותם למניות. אג"ח להמרה הן דוגמא טובה לניירות ערך כאלו.
  • סחורות – השקעה בסחורות שונות, על מנת ליהנות מעליה צפויה במחיריהן בעתיד. רכישה מקובלת של סחורות היא באמצעות חוזים עתידיים או אופציות. סחורות מקובלות הן מתכות יקרות, נפט, חיטה, ועוד.
  • מט"ח – מנהלי תיקים רבים משלבים אחוז מסוים של השקעה במט"ח. ישנם מנהלי תיקים שמתמחים בהשקעות במט"ח והם עשויים לנהל עבור לקוחותיהם תיק מט"חי במינופים גבוהים או נמוכים.

מנהל תיקים וטכנולוגיה

מנהל תיקים נדרש בעבודתו לגלות יכולת ניתוח של מידע פיננסי וכלכלי, יכולת קריאת דוחות כספיים, בקיאות במגוון מכשירי השקעה, הבנה באינדיקטורים כלכליים, ובניתוח מגמות.

מנהלי תיקים רבים עושים שימוש רב באתרי אינטרנט מקומיים ובינלאומיים, תוכנות עזר לניתוחים פיננסיים, תוכנות לניתוחים טכניים, וכיוצא באלה.

השימוש בתוכנת ניהול תיקים איכותית יכולה לעזור לתרגם את הידע והמיומנויות של מנהל התיקים למתן פקודות ומעקב אחר ביצוען בפועל. היבט חשוב של תוכנת ניהול תיקים טמון בהתייחסות לפרופילי העדפות שונים של כל לקוח ולקוח.

מנהל תיקים וסיכון

חשיבות מנהל התיקים עבור לקוחותיו היא ביכולתו לנהל עבורם תיקי השקעות המתאימים לרצונותיהם ולהעדפותיהם. על פי רוב נהוג להניח שיש שני סוגי לקוחות – אוהבי סיכון ושונאי סיכון.

אוהבי הסיכון יבקשו ממנהל התיקים לבצע עבורם השקעות מסוכנות יותר, בתמורה להשגת תשואה גבוהה יותר. שונאי הסיכון יסתפקו בתשואה צנועה יותר, אך בתמורה הם ינזקו פחות במקרים של שפל בשוק ההון והמט"ח.

מאמרים קשורים

Tags

Share This