מדריך למסחר על פי ניתוח טכני

יונ 19, 2011 מאת

מדריך למסחר על פי ניתוח טכני

הניתוח הטכני היא שיטת ניתוח שוק הפורקס שמתבססת על ניתוח סטטיסטי מורכב ומדיוק של תנודות מחירי המטבעות, ללא התחשבות בגורמי השפעה חיצוניים שעל פי השיטה כבר מגולמים במחיר השוק הנוכחי. אך אפילו אם מבינים את המהות של הניתוח הטכני יש לדעת כיצד לסחור לפי השיטה.

ניתוח טכני היא שיטה שמשמשת סוחרים בכל השווקים הפיננסיים ולא רק בפורקס, על מסחר בשיטה זו נכתבו עשרות ספרים ופורסמו מאות מאמרים, למרות המורכבות על פניו של השיטה וריבוי הנתונים המספריים שבה מדובר על ניתוח של נתוני ביקוש והיצע ועל כל סוחר שרוצה ללמוד את השיטה פשוט ללמוד בצורה עיונית ומעשית בשטח כיצד הכי מתאים לו לסחור באופן טכני.

עבודה מול גרפים

גרפים הם כלי עבודה עיקרי של המנתח הטכני, הגרפים המורכבים ביותר מראים נתונים ברמת דיוק מפורטת מאוד שמפרקת את תנודות המחיר למסגרות זמן של דקות – אידיאלי לסוחרי יום לטווחים קצרים מאוד וכמובן שניתן להציג נתונים ברמה יומית, שבועית, חודשית וכן הלאה. מהגרף ניתן לראות את מחיר הפתיחה והסגירה של המטבע בכל תקופת זמן נתונה (כל חמש דקות למשל) ובנוסף לראות גם את המחיר העליון והתחתון אליו הגיע שער המטבע. עיקר העבודה מול הטבלאות היא קביעת קו המגמה אליו הולך המטבע, על פי מגמה זו הסוחר מחליט האם לבצע פוזיציות קנייה/לונג על המטבע או מכירה/שורט.

נהוג לבצע ניתוח טכני בשתי רמות זמן שונות – ברמה הנמוכה ביותר שרלבנטית לתקופת המחסר וברמה הגבוהה ביותר – למשל גרף שמציג שינוי כל חמש דקות מול גרף שמציג שינויים כל חצי שעה. כך ניתן לזהות מגמות יותר בקלות ובמדויק.

זיהוי רמות תמיכה והתנגדות

כאשר המחיר של המטבעות נע מעלה ומטה על הגרפים הוא נתקל במחסומים לאורך הדרך, אם ניתן לראות כי מחסום מסוים מהווה מעין רצפה שממנה המחיר לא יכול לרדת יותר אז מחיר זה מהווה נקודת תמיכה בה המחיר מקבל תמיכה כלשהי מהשוק והמחיר עולה. לחלופין נקודת מחיר שבה הגרף מראה תקרה שמעליה המחיר לא ממשיך לעלות מהווה נקודת התנגדות שממנה המחיר יורד.

אחת הנקודות המעניינות בנקודות תמיכה והתנגדות בפורקס היא שנקודת מחיר שממנה המחיר עולה בפתאומיות ל"תקרה" (התנגדות) תשמש בדרך למטה כנקודת תמיכה שממנה המחירים יחזרו לרמתם הנכונה.

נקודות התמיכה וההתנגדות מהוות מעין קו מנחה של רמת מחירים על פני תקופת זמן ומהווים כלי נוסף בידי הסוחר לקבוע את אופי המסחר שלו ולנסות להימנע מסיכונים מיותרים ושינויי מחיר פתאומיים – למשל ע"י מתיחת קו אופקי בין נקודות רבות על פני תקופת זמן גדולה יחסית.

ממוצעים נעים

בגלל עודף המידע והמחירים שקיים בגרפים המורכבים בפורקס סוחרים רבים משתמשים בממוצעים נעים. הממוצע הנע משקף בצורה נוחה יותר את רמת המחירים (בעיקר מחירי סגירה) על פני תקופת הזמן המוגדרת, אופן הצגת הממוצע היא כגרף קווי על בסיס הגרפים המורכבים (כמו גרף נרות למשל). הממוצע הנע הוא דרך נוספת לראות בבירור את נטיית המחירים ולאשש את אסטרטגיית המסחר שנקבעה. יש כמה סוגים של ממוצעים נעים שמשתנים על פי המשקל שהם מעניקים לנתונים ישנים וחדשים יותר בשקלול הצגת הגרף.

ניתוח קווי מגמה – טרנדים

נעשה באופן הבסיס ביותר על ידי מתיחת קווים על פני הגרפים, פעולה שמציגה תמונה גרפית של כיוון המחיר לאותה תקופה. יש טרנד עולה, טרנד יורד וניטראלי.

בנוסף ישנם כלים שנקראים אינדיקטורים ואוסילטורים שמהווים כלי נוסף ומורכב יותר לניתוח מגמות מחירים.

מאמרים קשורים

Tags

Share This