מסחר ללא דילר/ללא חדר מסחר

אפר 2, 2013 מאת

מסחר ללא דילר/ללא חדר מסחר

בעבר ובשנים הראשונות של שוק הפורקס האינטרנטי, שבו סוחרים פרטיים יכלו להיכנס לשוק הדינמי והמרתק הזה דרך ברוקרים אינטרנטיים שונים, המסחר התבצע כמעט באופן גורף דרך דילרים וחדרי מסחר של כל ברוקר ספציפי. זה יצר שוק פחות יעיל, פחות שקוף ללקוח ומועד יותר לניגודי אינטרסים בין הלקוח עצמו לברוקר שמספק לו את פלטפורמת המסחר.

לכן בשנים האחרונות יש מגמה ברורה של מעבר אל מסחר ללא דילר או מסחר ללא חדר מסחר, מה שנקרא באנגלית No Dealing Desk. למסחר זה יש יתרונות וחשוב להבין את הנושא. ברוקרים אינטרנטיים רבים בשוק הפורקס מפעילים חדרי עסקאות שבהם יושבים אנליסטים ואנשי מקצוע לסיוע ללקוחות בביצוע עסקאות וקבלת מידע על השוק. אך דוגמא זו אינה מהווה חדר מסחר בהקשר עליו אנו מדברים בהקשר למודל של מסחר ללא דילר (No Dealing Desk).

הכוונה במסחר ללא דילר או ללא חדר מסחר היא שהלקוח הפרטי מקבל את ציטוטי המחיר ישירות מהשוק הבין-בנקאי, הוא מקבל את המחירים הטובים ביותר והעסקאות מועברות ישירות לשוק האמיתי.

בפועל, מסחר במודל הזה מקנה גישה ישירה לשוק הבין-בנקאי של מסחר בפורקס, ואי לכך למגוון ספקי נזילות המספקים ציטוטי מחירים של מטבעות.

במודל זה הברוקר הוא למעשה מעין אגרגטור של מחירים, הוא שואב נתונים מהשוק, לוקח את מחירי ה-BID וה-ASK הטובים ביותר, מוסיף מרווח קטן וידוע מראש (זה הרווח של הברוקר) ומשדר את המחירים ישירות לפלטפורמת המסחר ללא כל מעורבות נוספת.

במודל זה של מסחר ללא דילר או מסחר ללא חדר מסחר השוק הרבה יותר שקוף ויעיל עבור הלקוח, הברוקר מספק מסחר אמין ונכון יותר ואין ניגודי אינטרסים (הברוקר לא מרוויח מהפסד של הלקוח, מצב ברור וחמור של ניגוד אינטרסים).

יתרונות מרכזיים

מסחר ללא דילר וללא חדר מסחר (No Dealing Desk Trading) מציע כמה וכמה יתרונות, המרכזיים שבהם הם:

  • מחירים תחרותיים המונעים על ידי כוחות השוק בפועל.
  • ביצוע עסקאות (פוזיציות) באופן שקוף והוגן.
  • ביצוע אנונימי של העסקאות – קרי ספק המחירים אינו יכול לראות מגבלות לעסקה כגון סטופ לוס, טייק פרופיט ועסקאות מסוג Entry Orders.
  • אין ניגוד אינטרסים בין הברוקר לסוחר – הברוקר מרוויח מהמרווח בציטוט (Spread) ולא מהפסד של הלקוח.
  • אין התערבות של הדילר ואין ציטוטים חוזרים שנוצרו מהתערבות של הדילר.
  • אין מגבלה על יישום אסטרטגיות מסחר.

אחד החסרונות העיקריים של מסחר שאינו במודל של No Dealing Desk הוא שמדובר על ספק מחירים יחיד, כך שאין ללקוח הבודד יכולת לדעת האם המחירים שהוא מקבל בחשבון המסחר שלו תואמים למצב בשוק והאם הם בכלל תחרותיים.

בנוסף זה יוצר מצב בו לברוקר יש אינטרס ברור שלא להכניס את העסקאות לשוק האמיתי אלא רק "להמר" על כך שהלקוח יפסיד וכך הברוקר נשאר עם רווח גדול יותר בדמות כל הכסף שהופקד לפוזיציה.

מה המקום של מסחר עם Dealing Desk בשוק?

לאור כל מה שנאמר כאן לגבי מסחר ללא דילר וללא חדר מסחר (No Dealing Desk), מדוע אם כך עדיין יש ברוקרים המציעים מסחר עם Dealing Desk?

ובכן, אכן יש ברוקרים שמציעים ללקוחותיהם גם מסחר במודל של ללא דילר/חדר מסחר ולצד זה גם את המודל של מסחר עם חדר מסחר.

לרוב הצעת שני המודלים נעשית על מנת לאפשר מרווח ציטוט נמוך יותר במודל שכן כולל דילר/חדר מסחר לעומת המרווח הגדול יותר במודל של No Dealing Desk – בכל מקרה חשוב לוודא כי יש לזהות אינטרסים בין הצדדים וכי לברוקר אין אינטרס שהלקוח יפסיד.

מאמרים קשורים

Tags

Share This