מסחר בבורסה האמריקאית

דצמ 18, 2012 מאת

מסחר בבורסה האמריקאית

מסחר בבורסה האמריקאית הוא תחום מרתק במיוחד המציע שלל הזדמנויות השקעה, בתור המדינה בעלת הכלכלה הגדולה בעולם אפשרויות המסחר וההשקעה בארה"ב הן כמעט בלתי נגמרות. בפועל, כולנו בישראל מושקעים ברמה כזו או אחרת בבורסות האמריקאיות, בין אם ישירות, דרך קרנות נאמנות או דרך החסכונות לפנסיה ולגמל. מסחר בבורסה האמריקאית הוא תחום כללי, כאשר בפועל יש בארה"ב מספר בורסות הזמינות למסחר, בורסות שהן בין המובילות בתעשיית הפיננסים העולמית.

הבורסות המרכזיות בארה"ב

  • NYSE: הבורסה של ניו יורק, נחשבת לגדולה בעולם מבחינת שווי השוק של החברות, חלק מגוף בורסאי ענק השולט גם בבורסה האירופית יורונקסט. כולל אלפי חברות וניירות ערך מכל מגזרי הכלכלה בארה"ב והעולם.
  • נאסד"'ק – Nasdaq: יחד אם NYSE זוהי הבורסה החשובה ביותר, המתחרה העיקרית של NYSE. גם היא נמצאת בניו יורק ונוסדה ב-1971. מציעה מעל 5,000 ניירות ערך, מוכרת בעיקר כבורסה של חברות הטכנולוגיה אך בפועל מציעה מניות וניירות ערך של חברות ממגזרים נוספים. בורסה ממוחשבת מאוד.
  • בורסת הסחורות והחוזים העתידיים – CME: מיזוג של כמה בורסות סחורות וחוזים עתידיים, נמצאת בשיקגו והיא הגדולה בעולם למסחר בסחורות וחוזים עתידיים.

כמו כן יש עוד בורסות קטנות ופחות רלבנטיות לסוחר הפרטי, אלו הבורסות העיקריות מבחינת מסחר בבורסה האמריקאית. שתי הבורסות הראשונות הן "בורסות רגילות" כמו שאנו מכירים מישראל והן נמצאות בוול סטריט, בורסת הסחורות בשיקגו היא מיוחדת ומחייבת הבנה פיננסית שונה על מנת לסחור בה ישירות – שלא לדבר על סכומים גבוהים.

דרכים לסחור בבורסות האמריקאיות

עבור הסוחר הישראלי הפרטי, יש כמה דרכים לבצע מסחר בבורסה האמריקאית, כאשר באופן כללי גורמי המקצוע ממליצים על חשיפה מסוימת לשוק האמריקאי.

  • דרך תיק ההשקעות בבנק: בהחלט אפשר לסחור ישירות בבורסות האמריקאיות המרכזיות דרך חשבון ניהול ניירות הערך בבנק. זה חייב חתימה על טפסים מסוימים צרכי מניעת הלבנת הון ומיסוי ואז אפשר לבצע הוראות מסחר כמו בבורסה המקומית.
  • תיק השקעות מנוהל: תיקים מנוהלים דרך בתי ההשקעות השונים – ישראלים או זרים – מאפשרים חשיפה לשוק האמריקאי, כאשר בית ההשקעות הרלבנטי מנהל את ההשקעות בהתאם לפרופיל ההשקעה ובתמורה לדמי ניהול.
  • מסחר עצמאי דרך בית השקעות ישראלי: בתי השקעות מקומיים אשר רשומים כחברי בורסה בישראל מציעים שירות מסחר עצמאי שבו הלקוח מנהל את המסחר בעצמו, דרך פלטפורמה אינטרנטית. כך סוחרים פרטיים יכולים לבצע עסקאות בבורסות האמריקאיות ישירות.
  • השקעה בקרנות נאמנות זרות המשקיעות בארה"ב – לא אפשרות זמינה עבור כל לקוח פרטי.

מסחר דרך ברוקר אינטרנטי

אפשרות נוספת אשר הפכה פופולארית מאוד בשנים האחרונות עבור מסחר בבורסה האמריקאית וכן בשווקים אחרים בעולם ובישראל היא באמצעות ברוקרים אינטרנטיים. אלו חברות מסחר המציעות פלטפורמת מסחר מקצועית ומרובת יכולות, כאשר על פי רוב המסחר אינו ישיר בבורסה הרלבנטית אלא עקיף ומאפשר מסחר במגוון מכשירים פיננסיים בלי הבירוקרטיה והעלויות של האפשרויות שנסקרו. בצורה זו מבטלים את העמלות היקרות שגובים הבנקים על ניהול תיק ניירות ערך ועל מסחר בחו"ל, מסירים את העלויות של מסחר בארה"ב דרך בתי ההשקעות ויתרון חשוב הוא שאפשר להשקיע כמעט בכל סכום ולא חייבים הון התחלתי רב כמו בגופי השקעה זרים.

מסחר דרך ברוקר אינטרנטי מאפשר למשל להשקיע במניות באמצעות כלי שנקרא CFD, בחוזים עתידיים על סחורות, במט"ח, במדדים וכן הלאה. כמו כן, זהו מסחר ללא עמלות וללא בירוקרטיה רבה לצורך פתיחת חשבון ותחילת מסחר בבורסה האמריקאית, אפשר להתחיל לסחור עם סכומים נמוכים של כ-100$ ובמקרים מסוימים החברות מציעות מינוף לסוחרים – כך שיותר כסף נמצא בפועל בשוק אבל בלי להגדיל את סיכון ההפסד ללקוח.

מאמרים קשורים

Tags

Share This