מונחים בסיסיים בפורקס

יונ 14, 2011 מאת

מונחים בסיסיים בפורקס

כל עסקת פורקס שמבצעים נקראת פוזיציה, אפשר לבצע פוזיציית קנייה בה צופים התחזקות שער המטבע מול מטבע אחר או פוזיציית מכירה בה צופים היחלשות של המטבע. הפוזיציות מתבצעות על פלטפורמת מסחר אינטרנטית באמצעות ברוקר אינטרנטי רשמי.

 

פיפס – יחידת המטבע הקטנה ביותר

פיפס היא יחידת המסחר הקטנה ביותר בפורקס, המונח דומה לנקודות במניות או מדדים. הפיפס היא הספרה האחרונה אחרי הנקודה העשרונית בציטוט שער המטבע, רוב הציטוטים בנויים מארבע ספרות אחרי הנקודה ולכן פיפס שווה ל-0.0001 – שינויים בשערי המטבע נמדדים בכמה פיפסים השתנו. למשל, שינוי משער של 1.2500 לשער של 1.2550 הוא שינוי של 50 פיפס.

השווי של כל פיפס בפוזיציה נקבע על פי סוג המטבע שנסחר, היקף המינוף וכמובן סכום הפוזיציה.

 

מינוף – מגדילים את היקף המסחר בלי להגדיל את הסכום בסיכון

ברוקרים אינטרנטיים למסחר בשוק הפורקס מעניקים ללקוחותיהם מינוף גבוה מאוד. מינוף בסיסי הוא ביחס של 1:00 כך שכל יחידת מטבע אחת שווה למעשה 100 יחידות במסחר פעיל. היקפי המינוף יכולים להיות גם 1:200 ואף 1:400 לסוחרים מנוסים יותר. המינוף מאפשר לסוחר לשלוט על יותר כסף בפוזיציית מסחר בזמן שהכסף האמיתי שנמצא בסיכון הוא רק סכום ההפקדה בפועל של הסוחר. בצורה זו אפשר להפקיד 1,000$ בלבד ולסחור בשוק עם 200,000$, כך שכל תנודה בשוק משמעותה הרבה כסף ברווח אפשרי.

המינוף יכול גם לשמש נגד הסוחר כי כל תנודה בשער המטבע משמעותה יותר כסף אמיתי שמפסידים. למשל, בפוזיציה של 1,000$ במינוף של 1:100 (100,000$) כל שינוי של פיפס בשער משמעותו 10$ ברווח או הפסד. חשוב מאוד להבין עי במינוף אי אפשר להפסיד יותר מאשר סכום ההפקדה המקורי או העירבון לכל פוזיציה אך אפשר להרוויח הרבה יותר.

ציטוט – מראה את שערי המטבעות

הציטוט מורכב משני מטבעות, זהו צמד המטבעות הרלבנטי לפוזיציה – למשל EUR/USD לצמד אירו/דולר. מטבע הבסיס שבו מתבצעות הפעולות נמצא מצד שמאל של הציטוט והמטבע הנגדי נמצא בצד ימין. מטבע הבסיס הוא החזק יותר (שווה  יותר מול הנגדי), הציטוט מורכב משני מחירים:

  • BID: המחיר בו מוכרים את מטבע הבסיס – לפוזיציה שצופים בה ירידה בערכו (שורט).
  • ASK: המחיר בו קונים את מטבע הבסיס – לפוזיציה בה צופים עליה בערכו (לונג).

המרווח בין שני המחירים נקרא בשפה מקצועית SPREAD, לכל צמד יש מרווח קבוע ברוב הפלטפורמות למסחר.

הוראת הפסקת הפסד – סטופ לוס

זוהי הוראה עתידית על פוזיציה שמאוד מומלץ להיעזר בה. הוראה זו קובעת סכום ספציפי אותו מוכן הסוחר להפסיד, אם הפוזיציה מגיעה לשער הרלבנטי לסכום זה היא נסגרת אוטומטית.

הוראת הגבלה – טייק פרופיט

זוהי הוראה נגדית לסטופ לוס, היא מאפשרת מימוש רווחים בסכום ספציפי כך שכאשר השוק מגיע לשער שמספק את הרווח המבוקש הפוזיציה נסגרת מיידית.

שוליים

השוליים, באנגלית Margin, הם הביטחונות בדרושים לקיום פוזיציה. למשל, בפוזיציה של 100,000$ במינוף של 1:100 הסוחר צריך להפקיד רק 1% ביטחונות שהם 1,000$. נהוג לא לבצע פוזיציות עם יותר מ-5% ביטחונות מסך כל הסכום שפנוי למסחר.

איתות

יש ברוקרים ופלטפורמות שמציעים שירות איתותי פורקס, איתות הוא התרעה על שינוי בכיוון שער המטבע ומהות האיתות היא המלצה לגבי ביצוע פעולה ספציפית כמו קנייה, מכירה, החזקה וכדומה.

נזילות

מונח שמתייחס לרמה שבה ניתן לממש רווחים ולהוציא את כספי המשקיע מהשוק. שוק הפורקס נחשב מאוד נזיל מכיוון שהוא פעיל 24 שעות ביממה וללא מרכז פיננסי אחד. כך שניתן לבצע פעולות בכל שלב, לממש רווחים או להוציא את הכסף מהמסחר.

גילוי סיכונים: אתר זה הינו מתופעל ע״י חברת אפ.אקס.סי.אם טריידינג בע"מ שהינה חברה המפעילה זירת מסחר עצמאי בישראל. בהתאם לכך מובהר כי יתכן ותיווצר זיקה בין המידעים המוצגים באתר לבין פעילות החברה.

מאמרים קשורים

Tags

Share This