מה זה פורקס?

יונ 19, 2011 מאת

מה זה פורקס?

פורקס הוא השוק העולמי למסחר במטבעות זרים, זהו השוק הגדול ביותר בעולם והוא אפיק השקעה מרתק, תנודתי, מהיר ובעל פוטנציאל לרווחים גדולים ומהירים.

רווח מעליה או ירידה של השוק

מאפיין ייחודי של שוק הפורקס הוא בכך שניתן להרוויח במצבים של שוק עולה וגם של שוק יורד. עסקת פורקס מורכבת מרכישת מטבע אחד מול מכירה של מטבע נגדי, כך שמשקיע יכול לצפות התחזקות שער מטבע אחד מול שערו של מטבע שני (לונג) ובכך להרוויח אם השוק אכן עולה כפי שצפה ולחלופין ניתן לצפות שערך המטבע ייחלש ולבצע עסקת מכירה (שורט) ולהרוויח מירידה בערך המטבע.

מסחר בצמדי מטבעות

שוק המט"ח העולמי פועל תמיד בצורה של צמדי מטבעות – קניה של אחד ומכירה של השני למשל. צמד מורכב ממטבע הבסיס, שהוא החזק יותר ונמצא בצד שמאל של הציטוט וממטבע נגדי או משני שנמצא בצד ימין – במקרה של ציטוט באנגלית. למשל צמד המטבעות אירו/דולר או ליש"ט/ין יפני – EUR/USD , GBP/JPY בהתאמה.

לדוגמא, אם סוחר צופה שערכו של האירו יתחזק מול הדולר עליו לבצע עסקת קניה (מחיר ASK) של אירו ולעומת זאת עסקת מכירה ((BID של דולר. אם האירו אכן מתחזק יש לסגור את העסקה (נקראת פוזיציה) בכך שמוכרים אירו וקונים דולר וכך מרוויחים את השינוי בשער בצורת רווח.

הציטוט של כל צמד מטבעות מורכב ממחיר BID שהוא המחיר בו מוכרים את מטבע הבסיס וממחיר ASK שבו קונים אותו. הציטוט בנוי ברוב המטבעות ממספר עם 4 ספרות לאחר הנקודה העשרונית – כאשר היחידה הקטנה ביותר בפורקס היא הספרה הרביעית אחרי הנקודה ויחידה זו נקראת "פיפס". נהוג למדוד שינויים בשערי המטבעות לפי כמות הפיפסים שהמטבע עלה או ירד בהן.

מינוף ועירבונות

בפורקס, עבור סוחרים פרטיים באמצעות ברוקרים שמציעים פלטפורמת מסחר אינטרנטית (רוב השוק כאמור) מאוד מקובל לספק למשקיעים מינוף גבוה מאוד, מינוף זה מגדיל למעשה את כוח הקנייה של המשקיע ומאפשר לו לפעול בשוק עם סכומים גדולים בהרבה מאשר אלו שהפקיד ושהוא מסכן. במינוף של למשל 1:200 על כל 1,000$ שמפקידים ומסכנים מקבלים למעשה 200,000$ למסחר ממשי בשוק. הסיכון הוא רק על הכסף שהופקד אך ניתן להרוויח מכל סכום המינוף. מינוף זה מוענק כי התנודות בשוק המט"ח הן קטנות ובסכומים קטנים קשה להרוויח בצורה משמעותית.

העירבונות שיש לספק על מנת לפתוח עסקת פורקס עם מינוף כל כך גבוה אינם גבוהים והם נגזרים מהיקף המינוף ומשערי המטבעות שנסחרים – בכל מקרה אלו סכומים נמוכים בהרבה מהסכום איתו סוחרים בפועל.

הוראות עתידיות אוטומטיות – פתיחת עסקה, מימוש רווחים והגבלת הפסדים

מאפיין נוסף של מסחר פורקס באמצעות ברוקר אינטרנטי, מאפיין שמהווה יתרון משמעותי למסחר בשוק הפורקס, הוא האפשרות המקיפה להוראות עתידיות. סוחר יכול לקבוע על פלטפורמת המסחר הוראה עתידית לפתוח עסקה כאשר צמד מטבעות מסוים מגיע לשער ספציפי בו הוא רוצה להיכנס לשוק – למשל לפתוח עסקת קניה/לונג על מטבע לאחר שערכו ירד לנקודה מסוימת.

בנוסף ניתן להוסיף לעסקה פתוחה הגבלות עתידיות לגבי מימוש הרווחים והגבלת ההפסדים – אלו נקראות לימיטים. סוחר יכול לקבוע שער לימיט שכאשר המטבע יגיע אליו העסקה תיסגר אוטומטית והוא יממש את רווחיו, או לחלופין לקבוע שער עצירת הפסד (Stop Loss) שאם הציטוט יגיע אליו העסקה תיסגר אוטומטית ובכך מגבילים את ההפסדים לסכום ידוע מראש. הוראות עתידיות אלו מאפשרות לסוחר לא להיות מקובע מול מסך המסחר ולנהל את השקעותיו בצורה נבונה.

כמו כן, יש פלטפורמות מסחר שמציעות אפשרות לקביעת שער עצירת הפסד אקטיבי ששומר על מרווח קבוע מהשוק בכל רגע.

מאמרים קשורים

Tags

Share This