מבוא לשוק המט"ח

יונ 19, 2011 מאת

מבוא לשוק המט"ח

שוק המט"ח העולמי נקרא פורקס, קיצור המונח באנגלית למטבעות זרים – Foreign Exchange = FOREX. זהו שוק למסחר והשקעה במטבעות זרים, מדובר על השוק הפיננסי הגדול והנזיל ביותר בעולם עם היקפי מסחר של מעל 3 טריליון דולר ביום.

בשנות השבעים של המאה הקודמת, עם הזניחה של הסכם ברטון-וודס ההיסטורי שקבע נהלים בינלאומיים לשער מט"ח וסחר חוץ ובעקבות זאת דעיכת המערכת של שערי חליפין המקובעים, צמח והתפתח שוק המט"ח כפי שאנו מכירים אותו היום.

גורמים מרכזיים בשוק המט"ח

שוק הפורקס הוא אחד השווקים המרתקים והמהירים שקיימים. עד לעידן האינטרנט והמחשוב המתקדם שוק זה היה נחלתם הבלעדית של בנקים מרכזיים, בנקים מסחריים, תאגידים, קרנות גידור ומשקיעים עשירים מאוד, בעיקר בגלל היקפי ההון שנדרשו למסחר וגם מגבלות טכנולוגיות שהקשו על משקיעים פרטיים לפעול בשוק. כיום המשקיעים הפרטיים מהווים את רוב השוק.

 • משקיעים: סוחרים פרטיים, מוסדיים וחברות שפועלים בשוק המט"ח כאמצעי השקעה ומימוש רווחים שנוצרים מתנודות בשערי המטבעות השונים.
 • גידור סיכונים: גורמי סחר חוץ שעורכים עסקאות מט"ח על פי שערים עתידיים מובטחים או שמגדרים את סיכוניהם מפני תנודות בשערי מטבע כל ידי ביצוע עסקאות נגדיות.
 • בנקים וברוקרים למסחר: אלו מציעים מסחר בפורקס לגורמים שצוינו, הרווח העיקרי שלהם נובע ממרווחים בשערי הקניה והמכירה של המטבעות השונים. מנהלים חדרי מסחר ומספקים למשקיעים את ציטוטי המטבעות המחייבים לעסקאות.
  בנקים מרכזיים פעילים בשוק המט"ח על מנת לשמור על עתודות מטבע זר, לייצב שערים ליצואנים – באמצעות רכישות מט"ח, שערי ריבית משתנים ועוד כלים מוניטאריים ופיסקאלים.

 

שוק גלובלי לא ריכוזי

שוק המט"ח הוא שוק לא ריכוזי שבו מחירי המטבעות נקבעים על פי היצע וביקוש, לשוק המט"ח אין מרכז פיננסי אחד כמו בורסה למסחר בניירות ערך רגילים, המסחר מתנהל באמצעות מערכות ממוחשבות בינלאומיות שמקשרות בין הבנקים המרכזיים והמסחריים לקביעת שערי החליפין ולביצוע עסקאות. המסחר פעיל 24 שעות ביממה למשך 5 ימים ובכך השוק הוא נזיל מאוד ואפשר לסחור בו בכל רגע נתון במהלך שבוע המסחר (שני-שישי בחו"ל).

חשוב להבין כי התנודות בשוק הפורקס הן קטנות מאוד ולרוב מדובר על 1% ואף פחות, לכן קיים מרכיב המינוף במסחר אינטרנטי עם ברוקרים פרטיים.

גורמי השפעה על שוק המט"ח

בגלל ששוק המט"ח אינו ריכוזי ובגלל היקפו העצום אין למעשה אפשרות לגורם מסוים לעשות מניפולציות על השוק כולו, בשונה ממניות או אג"ח למשל. הגורמים שמשפיעים על השוק ועל שערי החליפין של המטבעות הם רבים ומגוונים וכוללים מגוון עצום של נתונים כלכליים ממדינות שונות שמשפיעים על המטבע של אותה מדינה, שינויים פוליטיים ומדיניים שגורמים לשינויים בשערי המטבעות, מצבים ביטחוניים ועוד גורמים שמשנים את ההיצע והביקוש של המשקיעים בעולם למטבע מסוים.

דוגמא טובה לגורם משפיע היא נגיד הבנק המרכזי של ארה"ב, כל הכרזה משמעותית או צעד מהותי של נגיד הפדרל רזרב בארה"ב גורמת לתנודות בשער הדולר ובעקבות זאת ברוב המטבעות הפעילים בשוק המט"ח.

כמו כן, יש מגוון שיטות מקצועיות לניתוח נתוני השוק וכל סוחר צריך ללמוד ולהכיר את השיטות ולמצוא את מה שמתאים עבורו. מסחר במט"ח מצריך למידה מתמדת ומעקב אחר השוק.

יתרונות של מסחר במט"ח

 • המסחר זמין 24 שעות ביממה.
 • מסחר בכמה מטבעות עיקריים ומכשירי השקעה נוספים – לא טובעים "בים" ניירות ערך.
 • אפשרות למסחר עם סכומים גבוהים תוך סיכון סכום נמוך בהרבה – מינוף.
 • מסחר ללא עמלות.
 • אפשר להרוויח משוק עולה או יורד.
 • אפשרויות רבות להוראות עתידיות למימוש רווחים או עצירת הפסדים.

מאמרים קשורים

Tags

Share This