מבוא לניתוח טכני

יונ 14, 2011 מאת

מבוא לניתוח טכני

במסחר פורקס ישנן שתי שיטות עיקריות לניתוח השוק, הניתוח הפונדמנטלי שמתרכז בניתוח נתונים כלכליים שונים כמו מדדים, השפעות מאקרו ומיקרו כלכליות, גיאופוליטיות, ביטחוניות וכדומה ושיטת הניתוח הטכני שמתבססת על ניתוח מורכב של מחיר המטבע בעזרת גרפים וכלים נוספים.

לא מפחיד כפי שזה נראה

ניתוח טכני במבט ראשון נראה מפחיד ומבלבל לסוחרים מתחילים או ללא הכשרה כלכלית מורכבת, בעיקר בגלל ריבוי הגרפים והנתונים המספריים. אך בפועל ניתוח טכני אינו מפחיד כלל ומהותו היא ניתוח נתוני ההיצע והביקוש שמשפיעים על תנודות שער החליפין וניסיון לקבוע את מגמת המחיר.

מטרתו של הסוחר בעזרת ניתוח טכני

ניתוח וטכני וקריאת גרפים מאפשרים לסוחרים בשיטה זו לבחון בפועל את מצב השוק ואת הכיוון הכללי שאליו הוא אמור להתקדם באותו יום. ניתוח טכני מאפשר לסוחר לראות את השוק ואת הגורם החושב ביותר בפורקס – המחיר – בצורה ברורה יחסית ולקבוע את אסטרטגיית המסחר המתאימה ביותר. השיטה מצריכה לימוד, משמעת והתמדה בשיטה על מנת להצליח בה לאורך זמן.

כיצד הניתוח הטכני עובד

בניתוח טכני מודדים את השינויים במחיר בצורה סטטיסטית ומתחשבים בנתונים של היקפי מסחר באותו יום ובעבר, ועל ידי מדידות אלו הסוחר קובע את נטיית השוק ועל פי נטייה זו את הפוזיציות שייפתח באותו יום. ניתוח טכני היא שיטה מקיפה שכוללת בתוכה תת-שיטות שונות ואסטרטגיות מסחר שמשתנות בהתאם לכלים שמשתמשים בהם לניתוח. יש כאלו שעושים שימוש בלעדי בתבניות וגרפים וישנם אלו שמעדיפים מסחר ניתוח טכני בעזרת סמנים (אינדיקטורים) ואוסילטורים – ועל פי רוב סוחרי ניתוח טכני משלבים את כל השיטות והכלים.

במהותו של הניתוח הטכני עומדים שלושה עקרונות מנחים:

  • המחיר הוא הכל והוא מגלם בו את הכל – אין התחשבות בנתונים כלכליים לגבי המטבע או הכלכלה.
  • מחירי המטבעות זזים במגמות ברורות – גם אם יש תנודתיות גדולה תמיד יש מגמה ברורה לתקופה.
  • מחירים המטבעות הם מחזוריים – או במילים אחרות היסטורית התנהגות מחיר המטבע תמיד חוזרת על עצמה בסופו של דבר.

הניתוח הטכני יוצא מנקודת הנחה שמחיר המטבעות משקף בתוכו את כל הנתונים והאירועים הכלכליים והעולמיים שעשויים להשפיע על המחיר וכך שהמחיר מגלם כבר בתוכו את כל ההשפעות החיצוניות האלו – ולכן יש למדוד רק את ביצועי המחיר ולקבוע את המגמה (הטרנד) שעל פיה סוחרים. עובדה זו היא שגורמת לכך שיש מבקרים רבים של מסחר על פי ניתוח טכני בלבד ובאותו אופן מצדדים רבים בשיטה.

סוגי גרפים לניתוח טכני

אחד הכלים המרכזיים של הניתוח הטכני הוא גרפים, אלו משקפים את מחירי המטבע על פני תקופות זמן ספציפיות, רמת הפירוט גבוהה מאוד. יש שלושה סוגי גרפים עיקריים לניתוח טכני:

  • גרף קווי: הצורה הפשוטה ביותר, מראה את השער האחרון בלבד על פני תקופת הזמן שנקבעה – מתאים לתקופות ארוכות יחסית. נתון המחיר מוצג בצורת קו על פני סקאלת המחירים.
  • גרף BAR: הנתונים של כל פרק זמן שעל פיו מחולק הגרף (דקות, שעות, ימים) מוצגים באמצעות קו רחב עם פסים קטנים מצדדיו. בגרף זה ניתן לראות את מחירי הפתיחה והסגירה לאותה נקודת זמן ואת השער הגבוה והנמוך ביותר.
  • גרף נרות: נקרא כך כי אופן הצגת הנתונים דומה לנרות, כולל את ארבעת המחירים שמוצגים בגרף BAR אך בצורה גרפים נוחה יותר ויש שינוי צבע אם המחיר הסופי ירד או עלה, אדום או ירוק בהתאמה.

כמו כן ישנם כלים נוספים וחשובים לניתוח טכני כמו נקודות תמיכה והתנגדות, ממוצעים נעים, ניתוח קווי מגמה, אינדיקטורים ואוסילטורים.

מאמרים קשורים

Tags

Share This