מהם חוזים עתידיים בפורקס?

פבר 17, 2013 מאת

מהם חוזים עתידיים בפורקס?

חוזים עתידיים הם כלי פיננסי ותיק ומוכר לגורמי פיננסיים מקצועיים רבים, יש בעולם בורסות המתמחות במסחר חוזים עתידיים על סחורות ושאר מכשירים פיננסיים.

חוזה עתידי נוגע תמיד למכשיר פיננסי מסוים – למשל סחורות או מטבעות – כאשר החוזה מאפשר בבסיסו לשני הצדדים, המוכר והקונה, להבטיח את המחיר בתאריך יעד מסוים ולא קשר לאירועים וגורמים חיצוניים. אך לאורך השנים, המסחר בחוזים עתידיים הפך למורכב יותר ושונה מהמהות הבסיסית של התחום, כאשר סוחרים מיומנים יכולים להפיק רווחים מאותם חוזים וספקולציות עליהם.

בשנים האחרונות הנושא של חוזים עתידיים בפורקס הולך ומתפתח וצובר תאוצה בקרב משקיעים וסוחרים, כאשר זהו תחום מסחר מורכב שבהחלט עשוי לקרוץ לסוחרים רבים בשוק.

הגדרת חוזה עתידי בפורקס

חוזים עתידיים בפורקס ניתנים להגדרה טכנית בסיסית: חוזה חליפין לקנייה או מכירה של כמות מסוימת ממטבע מסוים במחיר ספציפי וקבוע מראש בתאריך יעד עתידי – מכאן השם חוזה עתידי.

חוזים עתידיים בפורקס תמיד מיוצרים עם תאריך יעד קבוע ומוגדר מראש, כאשר בתאריך זה "מסירת" הסכום מחויבת אלא אם כן בוצעה פוזיציית מסחר מנוגדת/מבטלת על הפוזיציה המקורית. אך כמו במקרים רבים כל כך של מסחר בחוזים עתידיים על סחורות, גם בהקשר אל חוזים עתידיים בפורקס כמובן שלרוב אין מעבר פיזי אמיתי של מטבעות בין הצד המוכר ולצד הקונה, זה יותר עסקאות ספקולציות פיננסיות בין ברוקרים לבין סוחרים.

בפועל, עסקאות חוזים עתידיים בפורקס יכולות לשמש שתי מטרות עיקריות בתור מכשירים פיננסיים.

ראשית, החוזים יכולים להיות בשימוש חברות או ישויות בודדות על מנת לבטל את הסיכון של תנודתיות שערי חליפין הכלול באופן בסיסי בעסקאות בינלאומיות בכמה מטבעות. שנית, חוזים עתידיים בפורקס יכולים להיות כלי בעבור משקיעים לביצוע ספקולציה על השוק ולהרוויח מתנודתיות שערי החליפין של המטבעות השונים.

חוזים עתידיים – לא רק מט"ח

במסגרת מסחר חוזים עתידיים בפורקס, התחום למעשה התפתח כל כך וכיום הברוקרים השונים מציעים אפשרויות מסחר חוזים עתידיים לא רק על מט"ח (מטבע חוץ) אלא גם על מכשירים פיננסים אחרים. כך ניתן לסחור בחוזים עתידיים על מדדים בינלאומיים מובילים – בניסיון לצפות את כיוון המדד במועד מאוחר יותר ולהרוויח כתוצאה מחיזוי נכון, חוזים עתידיים וירטואליים על סחורות פיזיות ועוד.

המודל הזה של מסחר אינו כולל כמובן מעבר של סחורות פיזיות בין הצדדים או השקעה ישירה במדד – לא מדובר על אופציות או מודל פיננסי דומה. המסחר מבוצע וירטואלית על גבי פלטפורמת המסחר של הברוקר ובדומה לפוזיציות פורקס רגילות.

מודל המסחר בחוזים עתידיים בפורקס

על פניו, ניתן לשאול מה ההבדל בין עסקאות פורקס רגילות (עסקאות ספוט) לבין חוזים עתידיים בפורקס. אמנם יש דמיון ובשני המקרים הסוחר נכנס לפוזיציה בה הוא מנסה לצפות את כיוון התנועה במחיר שערי מטבעות או המדד למשל. אך בעוד שפוזיציית ספוט מתייחסת לשינויים במחיר בזמן אמת וברגע האמת, חוזים עתידיים מתייחסים לשינוי במחיר במועד מאוחר יותר על צי הזמן – למשל פתיחת פוזיציית חוזה עתידי בפברואר על מחיר צמד המטבעות במרץ.

הבדל נוסף יכול להיות במודל המסחר עצמו, כאשר הציטוט של חוזים עתידיים בפורקס שונה לעיתים מהציטוט של עסקאות ספוט סטנדרטיות. בנוסף, גודל החוזה העתידי פעמים רבות מוגדר מראש וחייב להיות במסגרת ההגדרות של הברוקר – כך שלעיתים צריך להיכנס לפוזיציה עם סכום גדול יחסית ולא עם סכומים קטנים יותר כמו בעסקאות פורקס רגילות.

יש ברוקרים המאפשרים עסקאות חוזים עתידיים בפורקס על סכומים קטנים יחסית ובסיכון מופחת עקב כך. באופן כללי זהו תחום מורכב שאינו מתאים לסוחר המתחיל, אך הוא בהחלט רלבנטי ואטרקטיבי עבור סוחרים בעלי ניסיון שרוצים גיוון ומסחר מאחר זוהי אפשרות שמאוד רצוי לבחון ולנסות.

מאמרים קשורים

Tags

Share This