איך מתמודדים עם הפסדים במסחר במט"ח?

דצמ 4, 2013 מאת

איך מתמודדים עם הפסדים במסחר במט"ח?

במאמר זה נתייחס לאחד ההיבטים הפחות מרגשים או משמחים של מסחר במט"ח, אך למרות זאת מדובר על אחד ההיבטים החשובים ביותר והבלתי נמנעים של מסחר בשוק מרתק ודינמי זה.

למרות כל המאמצים הטובים ביותר שלך, זה קורה לכל הסוחרים באשר הם, אתה הולך לחוות גם הפסדים במהלך המסחר במט"ח (ובכל אמצעי השקעה פיננסי אחר לצורך העניין).

מעבר לכך שחשוב לשמור על יותר רווחים מאשר הפסדים ועל אסטרטגיית השקעה יעילה לאורך זמן, חשוב מאוד לדעת איך מתמודדים עם הפסדים במסחר במט"ח – זאת על מנת להצליח, להישאר מרוכז ולנהל השקעות באופן בר קיימא לאורך שנים.

הפסדים עשויים להתרחש גם כאשר נוקטים בכל האמצעים להפחתת הסיכון, הפסד הון עצמי או חלק מהרווחים ממהלך המסחר הוא פשוט חלק אינטגראלי מהמסחר, כאשר לא יודעים כיצד להתמודד עם ההפסדים בצורה הנכונה והיעילה, קיים סיכוי של "בריחה" מהשוק והפסקת המסחר באופן כולל.

לא לתת לרגשות לשלוט בך!

אחד המרכיבים הכי משמעותיים וחשובים לסוחר מצליח הוא לא לסחור לפי הרגש ולא לתת לרגשות לשלוט בך. זה קריטי בהקשר של התמודדות עם הפסדים בשוק המט"ח ובשווקים הפיננסיים בכלל. הפסדים בהחלט מעוררים תחושות ורגשות של תסכול, כעס, עצב, לחץ וכיוצא באלו – זה טבעי ולגיטימי כמובן.

אך אסור לתת לרגשות אלו לשלוט על פעולות המסחר שלך ועל תכנון המסחר עצמו. דרך הפעולה המועדפת היא להכיר את השווקים, את המגמות בשוק ולסחור לפי אסטרטגיות וטקטיקות מסחר מגובשות וברורות – כאשר לפעמים דרך המסחר שבחרת תלך נגדך ותגרור הפסדים. העיקר שלרוב אתה מרוויח, אם לא אז כנראה שצריך לשנות שיטה.

חשוב שתבצע ניסיון אמיתי להכיר בהפסד, למרות שהוא קשה ומתסכל, רצוי להבין מדוע ההפסד קרה אך בכל מקרה להמשיך הלאה מהר ולא "להיתקע" באותן רגשות קשות. כולם מפסידים וטועים, גם הגורואים הגדולים ביותר של עולם ההשקעות!

לקחת הפסקה מהמסחר

אם הטקטיקה של לא לתת לרגשות אחרי ההפסד לשלוט בך לא עובדת או שאתה מרגיש שאתה חייב הפוגה מהלחץ של ההפסד הכספי – פשוט קח הפסקה מהמסחר. זה נכון בעיקר כאשר ישנה שרשרת הפסדים וכלום לא נראה שהוא מצליח. פשוט לקחת צעד אחורה, לעשות משהו אחר ואז לנתח את המצב שגרם להפסדים. מההפוגה הזו מהשווקים יכולה לצוץ הכרה במשהו חשוב או גיבוש אסטרטגיית מסחר חדשה.

קביעה מראש של מגבלות הפסד

חלק מהותי מאסטרטגיית מסחר מוצלחת וברת קיימא הוא לגבש יעדי רווח מציאותיים ורלבנטיים וגם לקבוע מראש כמה מוכנים להפסיד באותה פוזיציה מסוימת. כך שמים גבולות ברורים לעסקת מסחר ספציפית ובעיקר ניתן כך לשלוט על ההפסדים, לאפשר תנודתיות לשוק אך לא להיקלע למצב של הפסדים שאתם לא יכולים או לא מוכנים לעמוד בהם. מגבלות אלו הן כמובן Stop Loss או הוראת מגבלת הפסד.

באותו אופן חשוב לדעת לממש רווחים ולא לתת לפוזיציה רווחית להפוך להפסדית רק בגלל הניסיון "לסחוט" עוד משהו ממנה ולהגדיל את הרווח.

לא לסכן יותר מדי בכל עסקה

כחלק מניהול סיכונים יעיל וכחלק מהאסטרטגיה להתמודדות עם הפסדים במסחר במט"ח חשוב שלא לסכן יותר מדי כסף בכל עסקה. ההמלצה הכללית היא לא לסכן יותר מ-5% מהכסף המופקד לחשבון המסחר שלכם עבור כל פוזיציה/עסקה, כאשר יש שמרנים הממליצים לא לסכן יותר מ-3% מסך הסכום בחשבון. כך, גם במקרה של הפסד, הוא אינו מסכן את כל קיום חשבון המסחר ואינו יוצר הפסד גבוה מדי ביחס לפעילות הכוללת שלך.

מאמרים קשורים

Tags

Share This