השוואת עמלות מסחר במט"ח

דצמ 16, 2012 מאת

השוואת עמלות מסחר במט"ח

בשנים האחרונות שוק המט"ח הפך נגיש יותר בצורה משמעותית למגוון אדיר של סוחרים. אם בעבר התחום היה שמור לשועלים ותיקים בשוק ההון ולגופים פיננסיים גדולים אז כיום אפשר באמת לראות משקיעים וסוחרים מכל הסוגים, כולל סוחרים פרטיים וחסרי ניסיון הנכנסים לתחום. ידוע כבר כי שוק המט"ח הוא השוק הפיננסי הגדול והדינמי ביותר, יש אפשרויות מסחר רבות מאוד וכיום השוק כולל מגוון מכשירי השקעה. אך מעבר ללמידה של השוק, גיבוש אסטרטגיות מסחר מוצלחות וכן הלאה, חשוב מאוד לשים לב לעלות המסחר בפועל, עלות אשר מתבטאת בעמלות, בציטוטי השערים, מיסוי, עלויות משיכה ועוד. לכן ביצוע של השוואת עמלות מסחר במט"ח הוא קריטי.

כמו בתחומים פיננסיים אחרים, גם במסחר במט"ח העמלות יכולות להפוך עסקה או התקשרות עם גוף מסוים ללא כדאית, ברור שאם מרוויחים סכומים גדולים אז כמה שקלים או דולרים בעמלה אינם משמעותיים – אך הסכומים מצטברים וגם אם אפשר לחסוך על עמלות אז ברור שכדאי.

סוגי עמלות מסחר במט"ח

מעיסוק עם הבנקים בישראל אנו רגילים לשלם עמלות שונות על פעולת רבות, כאשר במקרה זה העמלה היא לרוב זהה – מחיר שגובים מאיתנו ישירות עבור השירות – או כאחוז משווי העסקה, הפעולה או סכום קבוע. אך במסחר בשוק המט"ח יש גם סוגים שונים של עמלה. אלו הסוגים העיקריים, נקודה חשובה מאוד שיש להבין בהקשר לביצוע השוואת עמלות מסחר במט"ח.

  • עמלה כאחוז מהעסקה: זוהי עמלה סטנדרטית במסחר פיננסי, נהוגה בבנקים במגוון אפיקי השקעה. העמלה היא אחוז מסוים מסכם העסקה כולה. כך למשל, אם הלקוח משלם עמלה של 0.5% על כל עסקת קנייה או מכירה, אז על פוזיציה של 1,000 ש"ח ישלם 5 ש"ח.
  • סכום עמלה קבוע: במקרה זה עמלת המסחר מוגדרת מראש כסכום קבוע ולא קבוע לשווי העסקה, למשל עמלה של 10 ש"ח או $ על כל עסקת קנייה או מכירה. בבנקים עמלה בשיעור קבוע יכולה להיות עבור סכומים גבוהים למשל או שעמלה כזו יכולה להיות קו המקסימום לעמלה כאחוז משווי העסקה.
  • עמלה דרך הפרש הציטוט – Spread: זוהי עמלה שלכאורה יותר קשה לחשב אותה והיא פחות נפוצה – אך כן מאוד נפוצה במסחר במט"ח. העמלה אינה אחוז מהעסקה או סכום קבוע אלא היא מגולמת בהפרש בין ציטוט מחיר הקנייה למחיר המכירה – בין ה-BID ל-ASK. מחיר ה-BID הוא המחיר של צמד המטבעות על הגרף בפועל, בעוד שמחיר ה-ASK מהווה את ה-BID בתוספת מרווח מסוים אשר מהווה את הרווח לבית המסחר – העמלה. חשוב להבין נקודה זו.

עמלות המסחר בהקשר לאפשרויות המסחר

 מסחר במט"ח דרך הבנק – דרך ניהול תיק ניירות ערך – כרוך באופן כללי בעמלות גבוהות יחסית ברוב המקרים, העמלות כוללות עמלות לניהול החשבון עצמו (דמי משמרת ודמי ניהול חשבון ניירות ערך) וכן עמלות המסחר עצמן בעבור כל עסקה הן גם גבוהות יחסית. כך שמבחינת השוואת עמלות מסחר במט"ח – עבור רוב הסוחרים הפרטיים הבנקים המסחריים הם האפשרות היקרה ביותר.

אפשרות נוספת להיחשף לשוק המט"ח היא דרך קרנות נאמנות ותעודות סל. כאשר אפשרות זו מצריכה לרוב ניהול של תיק השקעות דרך הבנק, לכן חשיפה שכזו גוררת גם את עמלות ניהול החשבון היקרות של הבנק וגם את דמי הניהול של קרן הנאמנות או תעודת הסל.

במסחר במט"ח דרך בית מסחר אינטרנטי – פלטפורמות המסחר האינטרנטיות וברוקרים ישראלים או זרים – באופן כללי מפרסמים את המסחר כנטול עמלות. קביעה זו נכונה בהקשר לעמלות הרגילות – אחוז משווי העסקה או סכום קבוע – ובאמת אין תשלום של עמלות מסחר אלו ברוב המקרים. אך במודל מסחר זה קיימת עמלת הפרש הציטוט (נקרא בעגה מקצועית Speard). באופן כללי ויחסית גורף, עמלה זו היא יותר זולה במסגרת השוואת עמלות מסחר במט"ח – אך חשוב להבין את השפעה המרווח הזה על ביצוע עסקאות.

מאמרים קשורים

Tags

Share This