הונאות בתחום הפורקס

ינו 13, 2013 מאת

הונאות בתחום הפורקס

שוק הפורקס (מסחר במט"ח) הוא כידוע הגדול ביותר מבחינת היקפי המסחר בעולם, זהו שוק דינמי ומהיר המציע מגוון אפשרויות מסחר ורווח לסוחרים בכל רמות הניסיון והידע הפיננסי.

אך רבים שחושבים להיכנס לתחום מרתק זה חוששים כי שמעו על הונאת בתחום הפורקס או שהם באופן כללי חוששים מפעילות פיננסית במסגרת גופים ובתי ההשקעות המוכרים מכלכלת ישראל.

בעוד שרגולציה על חברות הפורקס בפועל אינה קיימת בישראל וברוב העולם באופן הדומה לפיקוח על בנקים או מוסדות פיננסיים אחרים ובהחלט היו הונאות ומקרים בעייתיים בעבר – בהחלט יש שחקנים לגיטימיים ומקצועיים לחלוטין בענף.

בדיוק כמו שלא צריך להיכנס להשקעות בבנק, בבית השקעות או בכל מדיום אחר באופן נמהר וללא בדיקות נאותות מתאימות, כך גם לגבי מסחר בשוק הפורקס.

עשו את שיעורי הבית, בררו עם מי אתם סוחרים, מה התנאים והאם יש מלכודים שנראים חשודים. חפשו ברשת מידע אודות הברוקרים והשירות והיכנסו להשקעות ומסחר רק לאחר שאתם מבינים ומכירים מול מי אתם עובדים.

המקרה הנפוץ (בעיקר בעבר) – הברוקר מרוויח מהפסדי הלקוח

הדוגמא המרכזית של הונאת בתחום הפורקס היא למעשה לא הונאה במובן הקלאסי של המילה אלא יותר חוסר שקיפות של הברוקר מול הלקוח לכל הפחות או התנהלות בעייתית מאוד ולא אתית במקרה הקשה יותר.

מדובר באופן כללי על התנהלות חוקית, "אפורה" מעט לעיתים, שבפועל אין עליה רגולציה מספקת ולכן חברות מסוימות יכולות להמשיך לפעול כך.

הכוונה היא שהברוקר המספק ללקוח את שירות המסחר בפורקס, את פלטפורמת המסחר, הציטוטים וכן הלאה, למעשה אינו מרוויח רק מההפרש בין הקנייה והמכירה בציטוטים אלא עיקר הרווח מגיע מהפסדי הלקוחות.

המצב בפועל במקרים אלו הוא שהלקוח פותח חשבון, מפקיד אליו כסף ומבצע עסקאות מסחר בפורקס, אך הברוקר בפועל אינו פותח את העסקה בשוק האמיתי וגם אינו פותח פוזיציה נגדית לצורך גידור שלו, אלא הוא מבצע את העסקה וירטואלית בשרתיו שלו.

כך, הלקוח מפסיד, כל סכום ההשקעה נשאר בכיסו של הברוקר ולא מועבר לשוק. אם הלקוח הרוויח בעסקה, הברוקר מעביר לו את הרווח לחשבון מתוך "הארנק" הפרטי של חברת המסחר.

זה יוצר מצב שבו לברוקר/חברת המסחר יש אינטרס ברור שהלקוחות יפסידו כסף במסחר פורקס וימשיכו להפקיד כסף לחשבון על מנת להנציח את המודל העסקי הזה. המצב התקין אמור להיות שהברוקר מזין את העסקה "לשוק" האמיתי וגם פותח עסקה נגדית לצורכי גידור סיכונים, כך הוא מרוויח או מעמלות מסחר או מהפרשי הקנייה והמכירה בציטוט.

כאשר אתם רואים ברוקרים המצהירים שהם פועלים במדיניות "ללא דסק מסחר" (No Dealing Desk) אז כוונתם היא שהם מבצעים את העסקאות בשוק באמת ולא רק במערכת הפנימית – כך הם לא מרוויחים מהפסדי הלקוחות.

באותו אופן, כאשר הברוקר מוגדר "כעושה שוק" (Market Maker) במסמכי ההתקשרות מולו, זה צריך לעורר חשדות בנוגע למודל העסקי שיתכן ואינו תואם את האינטרס של הלקוח.

הונאת משקיעים קלאסית

במקרה זה של הונאת בתחום הפורקס הפעילות היא יותר פשוטה וקלאסית לכאורה, הונאת משקיעים קלאסית שדומה לעיתים להונאות פונזי.

במקרים אלו הסוחרים מפקידים את כספם אצל גורם שאמור לסחור עבורם בפורקס ושאר מוצרים פיננסיים ולייצר תשואות גבוהות – תמורת עמלה/דמי ניהול. אך הצרות מתחילות כאשר "מנהל ההשקעות" משתמש בכספים לצרכיו הפרטיים ולמעשה רק בונה על עוד משקיעים שנכנסים למשחק או פשוט "גונב" את כספי המשקיעים.

ממה להיזהר?

  • לסחור רק עם חברות אמיתיות עם אתרים רציניים ולא דרך מנהלים פרטיים.
  • שימו לב לאותיות הקטנות באתר ובמסמכי ההתקשרות.
  • חפשו ביקורות ודעות בפורומים וברשת בכלל.
  • התחילו בקטן וראו מה קורה בעת בקשת משיכת רווחים.
  • חפשו ציטוטים השונים מהותית מהמחירים בשוק האמיתי – לברוח מברוקרים כאלו!

מקרים מוכרים בהונאות הפורקס

בישראל היו בשנים האחרונות כמה מקרים מוכרים של הונאת בתחום הפורקס וחקירות בתחום. בעיקר מוכרת התביעה של ד"ר דן הרוניאן נגד איזי פורקס שבה טען כי החברה מרווחיה מהפסדי הלקוחות בלא ידיעתם. התביעה חשפה את הנוהג הבעייתי אך הסתיימה בפרשה לא ידועה. מקרה אחר הוא כאשר כלל פורקס (הפכה לאווא פורקס) מחקה עסקאות רווחיות של לקוחות כאשר אלו ביקשו למשוך את הכסף, בטענה כי הייתה תקלת מחשב ששינתה את שערי הציטוטים לעומת השוק בפועל.

מאמרים קשורים

Tags

Share This