ביטקוין (bitcoin) – מסחר במטבע הווירטואלי

אוג 12, 2013 מאת

ביטקוין (bitcoin) – מסחר במטבע הווירטואלי

המטבע הווירטואלי ביטקוין ללא ספק יוצר מהפכה של ממש בכלכלה העולמית, כך שגם אם המטבע עצמו לא יאריך ימים, השפעתו על הכלכלה, על התפיסה הפיננסית ועל שוקי המטבעות בהחלט אינה צפויה לפוג.

מדובר על מטבע וירטואלי שנסחר ברשת האינטרנט, מיוצר על ידי קהילת המשתמשים שלו בתהליך מתמטי מורכב מאוד הנקרא "כרייה" וכיום כבר מבוצעות עסקאות בעולם הפיזי באמצעות ביטקוין.

כמו כל מטבע גלובאלי, הצלחת הביטקוין ברשת והמחוצה לה יצרה תחום חדש ודינמי של מסחר במטבע.

המטבע עצמו נוצר ב-2009 בידי גולש שהשתמש בשם בדוי ונעלם מהרדאר לאחר השקת המטבע והמערכת הממוחשבת העומדת מאחוריו. הביטקוין אינו נשלט בידי אף בנק מרכזי או ממשלה וגם לא בידי כל גוף מוסדר אחר.

מודל הפעולה של המטבע מסודר מאוד ומספר המטבעות המרבי שיכולים להיות בשוק בעוד כמה שנים הינו מוגבל וידוע מראש. מסחר בביטקוין ניתן לביצוע בכמה אופנים ודרך אתרי אינטרנט המתמחים בכך.

בהחלט ניתן לצפות כי בקרוב גם גורמים בתעשיית הפיננסים והמסחר יתחילו להציע אפשרויות מסחר בביטקוין לצד מטבעות זרים אחרים, כולל ביצוע עסקאות ספוקליטיביות על ערכו של המטבע הווירטואלי.

מסחר למטרת רווח

בניגוד לביצוע תשלומים או קבלתם באמצעות המערכת הגלובלית של הביטקוין, שיטה נפוצה אשר במסגרתה לקוחות רוכשים מוצרים ושירותים בתמורה לביטקוין ופרילנסרים וגורמים מסחריים שונים גובים תשלום בביטקוין, מסחר בביטקוין מיועד למטרת רווח והוא ספוקלטיבי בהקשר לירידה או עלייה בערכו למול מטבעות בינלאומיים אחרים.

מטרת השקת המטבע הווירטואלי מעולם לא הייתה ככלי מסחר וגריפת רווחים מהירים, המטרה היא שינוי כלכלי ותפיסתי אמיתי בעולם והשקת אפשרות תשלום אינטרנטית, במערכת מטבע מבוזרת לחלוטין.

אך כמובן שאי אפשר להתחמק מהנושא של מסחר בביטקוין פשוט לצורך ייצור רווח מהפרשי מחירים ושערים, זה אך טבעי וחלק מהותי מפעילותו של כל מטבע גלובלי.

מבחינה זו, מסחר בביטקוין כולל רכישת יחידות של המטבע – כאשר היחידות הן למעשה אלגוריתם מתמטי מורכב וארוך המהווה חלק מהמערכת המקוונת של הביטקוין ולא מטבעות פיזיים, כאשר בעלי המטבע מצוין באופן מוצפן לגבי כל יחידת מטבע רלבנטית, המטבעות מוחזקים בחשבונות מיוחדים וייעודיים.

המסחר כולל עסקת מסחר בדומה לעסקאות פורקס אחרות, הסוחר יכול להיכנס לפוזיציית LONG על הביטקוין אשר במסגרתה הוא צופה עליה בערכו של המטבע למול מטבע זר אחר או לפוזיציית SHORT על הביטקוין אשר במסגרתה הוא צופה ירידה בערך המטבע הווירטואלי למול המטבע הזר. הרווח נוצר כאשר השוק הולך בכיוון אותו צפה הסוחר, כך שהתשואה היא ההפרש בין המחיר בתחילת העסקה למחיר המימוש בסופה – כך שניתן כמובן להרוויח גם כאשר ערך המטבע יורד.

הדרכים לסחור בביטקוין

יש בפועל כמה דרכים לסחור בביטקוין כיום. הדרך הראשונה והמורכבת יותר היא בצורה הישנה של מסחר בשוק הפורקס: רכישה פיזית וממשית של יחידות מהמטבע, אחזקה שלהן עד למועד מכירה מתאים מבחינת המוכר – אסטרטגיה זו מתאימה למצבים בהם ערך המטבע עולה בהשוואה לערך ביום הקנייה.

כך הסוחר מרוויח באופן ישיר ומיידי את הפרש המחיר לאחר שערך הביטקוין עלה. הרכישה והמכירה יכולות להתבצע ישירות מול בעלים של המטבע הווירטואלי, אך ברוב המקרים העסקאות מבוצעות בבורסות ייעודיות ואתרים מיוחדים המציעים שירותי עסקאות ביטקוין – יש כמה אתרים ישראליים הפעילים בתחום לצד בורסות אינטרנטיות מובילות וגלובליות.

האפשרות השנייה והפשוטה יותר לבצע מסחר בביטקוין היא באמצעות פלטפורמות מסחר אינטרנטיות. זאת בדומה לעסקאות פורקס אחרות, הברוקר מציע כניסה לפוזיציה (אמיתית או וירטואלית) על ערכו של הביטקוין, והסוחר יכול לייצר רווחים מהירים בלי אחזקה ישירה במטבע עצמו. בנוסף, מתפתחות כיום אפשרויות מסחר נוספות כגון תעודות סל על הביטקוין וכיוצא באלו.

מאמרים קשורים

Tags

Share This