אסטרטגיות מסחר

ספט 13, 2011 מאת

אסטרטגיות מסחר

כמו כל תחום מסחר פיננסי אחר, גם מסחר בשוק הפורקס אינו מבוסס על גחמות ותחושות. על מנת להיות סוחר מצליח ולהשיג תשואות חיוביות לאורך זמן חשוב להכיר אסטרטגיות מסחר נפוצות, לדעת לנתח את השוק ולגבש אסטרטגיות – בין אם על פי השיטות המקובלות או לפי שיטה עצמאית אחרת – אך בכל מקרה חשוב לגבש תכנית שכזו, לנסות אותה בחשבון דמו ולדבוק בה בחשבון האמיתי אם היא פועלת.

ניתוח טכני מול ניתוח פונדמנטלי

אלו שתי השיטות העיקריות לניתוח שוק הפורקס (ושווקים פיננסיים אחרים), הן השיטות הכלליות לניתוח נתוני השוק וקביעת האסטרטגיות המתאימות – לא מדובר עליהן כאסטרטגיות לכשעצמן אלא כלים שחייבים להכיר ושמשפיעים עמוקות על האסטרטגיות הנפוצות.

הניתוח הטכני מתבסס על ניתוח מתמטי וסטטיסטי מורכב של התנהגות מחירי המטבעות. השיטה לא מתחשבת בגורמי השפעה חיצוניים על שערי המטבעות כי ההנחה היא שכל גורם שכזה כבר מגולם במחיר. השיטה כוללת בחינה רבה של גרפים שמראים התנהגות מחירים על פני תקופות זמן שונות, מסחר על פי ניתוח טכני מנסה להראות את כיוון המגמה של מחירי המטבעות ועל פי זה הסוחרים יכולים לגבש אסטרטגית השקעות ספציפית.

ניתוח פונדמנטלי לא מתחשב בהתנהגות העבר של המטבעות אלא לוקח בחשבון השפעה של גורמים חיצוניים רבים על שערי המטבעות. גורמים אלו הם כלכליים, מדיניים, גיאו-פוליטיים ועוד. יש ניתוח רב של מדדים ואינדיקטורים כלכליים מכל העולם, נתוני ריבית מקבלים משקל רב למשל. ההנחה היא כי המחירים משתנים בהתאם לנתונים חיצוניים שישפיעו על המחיר בטווחי זמן שונים.

אסטרטגיית מסחר לפי מגמה

זוהי אסטרטגיה שנשענת בעיקר על נתונים של ניתוח טכני, מהות האסטרטגיה היא זיהוי מגמות ברורות בשוק בתחילתן כך שניתן להיכנס לשוק עם פוזיציות שהולכות עם כיוון השוק הכללי ובכך להשיג רווחים עם רמת סיכון כביכול נמוכה יותר כי הולכים עם הנטייה הטבעית של השוק. כמובן שהחכמה היא לדעת מתי להיכנס בתחילת המגמה ולצאת לפני סופה. באסטרטגית מסחר לפי מגמה נעשה שימוש בכמה מדדים וכלים שונים של ניתוח טכני כך שמתקבלת תמונה יחסית ברורה של מגמת השוק. זוהי אסטרטגיה מורכבת שכוללת מרכיבים רבים.

אסטרטגיית מסחר ארביטראז'

שיטת מסחר זו מנצלת חוסר יעילות במחירי מטבעות שונים, למרות שהשיטה מנצלת כשלי שוק ספציפיים היא תורמת בסופו של דבר לאיזון רמות המחיר ליחס יעיל. זוהי אסטרטגיה מסובכת שלרוב כוללת שימוש במודלים מתמטיים ומערכות מסחר ממוחשבות שמזהות את כשלי השוק. דוגמא: 1 USD קונה 1.2 CAD שבתורו קונה 1.5 EUR – אך אז מזהים כי 1 USD נסחר בשער של 1.3 מול ה-EUR (במקום שער של 1.5 במודל תמחור יעיל). סוחר ארביטראז' יקנה במצב זה CAD, אז יקנה EUR עם CAD ואז ימכור את ה-EUR חזרה מול USD ובכך ירוויח 0.2 אירו על כל יחידת מטבע.

אסטרטגיית המסחר באסיה

אסטרטגיית פורקס שמתחשבת ברמות הגבוהות והנמוכות ביתר אליו הגיע שער מטבע במהלך המסחר בבורסות אסיה – נסגרות ממש לפני תחילת המסחר באירופה כך שניתן להשתמש בנתונים בהמשך יום המסחר. משתמשים ברמות הגבוהות והנמוכות ביותר של המחירים במסחר האסיאתי כגבולות מסחר, בשאיפה שהמחירים בהמשך המסחר ינועו סביב אותה רמת מחירים אם סיכוי לפריצות מעל או מתחת ובכך גריפת רווחים.

אסטרטגיה דומה תהיה מסחר לפי רמות תמיכה והתנגדות, לאחר זיהוי נקודות אלו מחכים שהשוק יגיע אליהן ואז נכנסים עם פוזיציה בכיוון המתאים לנטיית השוק.

אסטרטגיות נוספות ומורכבות יותר הן מסחר בשיטת פוזי, אסטרטגיית ג'יימו, מסחר על פי טווח ועוד.

לימוד מסחר – רמה בינונית: כל המאמרים

מאמרים קשורים

Tags

Share This