איך מבצעים פעולת מסחר?

יונ 19, 2011 מאת

איך מבצעים פעולת מסחר?

לפני ביצוע פעולת מסחר פורקס כמובן שיש לבחור ברוקר שאיתו עובדים – זהו הגוף שמעניק את שירותי המסחר ואת הפלטפורמה על גביה מתבצעות העסקאות. רוב שוק הפורקס עבור משקיעים פרטיים פועל באמצעות ברוקרים אינטרנטיים שמציעים שירותי מסחר שונים – ברוקרים אלו מקבלים את ההזמנות מהלקוחות ומעבירים אותן לביצוע מול השוק באופן אוטומטי. וכמו כן, יש להבין את שוק הפורקס, קריאת הציטוט, כיצד השוק פועל, מה משפיע עליו, כיצד עובד המינוף בברוקר איתו סוחרים – בעיקר כמה שווה כל פיפס בפוזיציה ושאר פרטים טכניים לגבי פעילות בשוק הפורקס המרתק והתנודתי.

קביעת סכום להשקעה

השלב הראשון בביצוע פעולת מסחר הוא כמובן לקבוע כמה כסף רוצים להשקיע בעסקה ספציפית. בפורקס קיים מרכיב המינוף שמאפשר מסחר עם סכומים גבוהים מאוד לעומת סכום ההפקדה המקורי. חשוב לסכן רק סכומים שאפשר להרשות להפסיד וכן לקבוע מה הרווחים הצפויים מהעסקה ולא לסכן אחוז גדול מדי מההון הכללי על מנת לצבור את אותם רווחים – חישוב רווח צפוי מול הפסדים פוטנציאליים ושמירה על ההון הפנוי להשקעה.

מחירי קנייה ומכירה – עסקת לונג או שורט

ביצוע פעולת מסחר בפורקס קרויה פתיחת פוזיציה, או סגירה שלה במקרה של חיסול העסקה (ברווח או הפסד). המחיר בו מוכרים את מטבע הבסיס בציטוט צמד המטבעות שרלבנטי לפעולת המסחר נקרא מחיר BID, זהו המחיר אותו מוכן השוק לשלם עבור אותו מטבע. המחיר אותו השוק דורש עבור קנייה של המטבע נקרא מחיר ASK. ההפרש בשער בין מחיר BID למחיר ASK נקרא המרווח (ספרד באנגלית). מרווח זה הוא לרוב שינוי של כמה פיפסים קבועים בכל צמד מטבעות – פיפס = 0.0001.

אם הסוחר מאמין כי המחיר של מטבע הבסיס יעלה מול המטבע הנגדי בציטוט עליו לבצע פוזיציית קנייה, שנקראת גם פוזיציית לונג, כאשר הוא יסגור את הפוזיציה על ידי ביצוע פעולת מסחר של מכירת המטבע כאשר שערו יגיע לרמה גבוהה מספיק מבחינת רווחים. לחלופין, אם צופים כי השער של מטבע הבסיס יפחת מול המטבע הנגדי אז מבצעים פעולת מכירה שלו ופתיחת פוזיציית שורט, רווח מעסקה כזו הוא בכך שכביכול קונים בחזרה את המטבע כאשר השער יורד לרמה הרצויה ובכך ממשים את הרווחים.

חישוב הרווח או ההפסד הוא ההפרשים בין שערי פתיחת הפוזיציה לסגירתה והרווח הוא במטבע הנגדי לעומת ביצוע עסקה במטבע הבסיס.

סוגים עיקריים של פעולות מסחר פורקס

בפורקס יש שני סוגים עיקריים של פעולות מסחר שניתן לבצע על גבי פלטפורמות המסחר המקצועיות:

  • פקודת שוק – Market Order: הסוג הנפוץ יותר, כאשר רוצים לפתוח פוזיציה בשער הנוכחי בשוק למטבע ספציפי. הפקודה מתבצעת בהתאם לשער ברגע הלחיצה על עסקת קנייה או מכירה – חשוב לזכור כי השווקים זזים במהירות גדולה ויש תנודות קטנות בשערי המטבעות כמעט בכל שניה.
  • פקודת המתנה – Pending Order: כאשר רוצים לוודא כניסה לשוק בשער ספציפי, קובעים שער מסוים שבו תיפתח הפוזיציה אוטומטית בהתאם לכיוון שנקבע מראש – לונג א שורט. כמובן שניתן לקבוע פקודת המתנה כאשר השער ירד לרמה מסוימת או עולה למחיר גבוה מאשר מחיר השוק הנוכחי.

קביעת הגבלות רווח והפסד

רוב הברוקרים האינטרנטיים מציעים שירות הגבלות מסחר על פוזיציות פורקס. בזמן ביוע פעולת מסחר יש להוסיף גם הגבלת עצירת הפסדים (Stop Loss) שקובעת שער מסוים בו תיסגר הפוזיציה על מנת למזער הפסדים ולשלוט בהם- נהוג לקבוע מגבלה של לא פחות מ-50 פיפס ועד 10% הפסדים. בנוסף רצוי לקבוע הגבלת לימיט למימוש רווחים בשער ספציפי או סכום רווח ספציפי, כך אין צורך לשבת מול המסך כל הזמן.

מאמרים קשורים

Tags

Share This